cs

CLUBUL SPORTIV UNIVERSITATEA CRAIOVA

ATLETISM ISTORIC

S-a constituit ca sectie inca din anul 1949, avand o activitate limitata la nivelul sportului de masa, campionate Universitare si Republicane.
Din anul 1966 pina in 1981 a devenit sectie de nivel republican. Din anul 1981 fuzioneaza cu C.S.M. Craiova devenind sectie de nivel Olimpic, iar din anul 2005 revine la numele de Universitatea Craiova, fiind sectie independenta.

Rezultate:

    Record mondial: 2000 m Natalia Andrei (Atena 1976)
  • 1 mila Natalia Andrei 1977
  • 5000 m Natalia Andrei 1977
  • 1500 m Natalia Andrei 1978

Jocurile Olimpice:

    1984
  • Anisoara Cusmir medalie de aur saritura in lungime
  • Cristina Cojocaru medalie de bronz 400 m garduri

Campionate Mondiale:

1989 C.M. de sala Margareta Keszeg medalie de bronz 3000 m
1991 C.M. de sala Margareta Keszeg medalie de argint 3000 m
1992 C.M. Aura Buia medalie de bronz semimaraton
1993 C.M. Toronto Margareta Keszeg medalie de argint
1994 C.M. Juniori Lisabona Mircea Mare medalie de argint 4x400 m
1994 C.M. Barcelona Margareta Keszeg medalie de bronz cross
1995 C.M. Lidia Simon, Cristina Pomacu, Cristina Burca, medalia de aur
1996 C.M. Cross Lelia Deselnicu medalie de argint si bronz.
Jocuri Mondiale Universitare:
Edmonton (J.M.U) Anisoara Cusmir medalie de aur
Edmonton (J.M.U) Maria Radu 1500 m medalie de bronz
Edmonton (J.M.U) Anisoara Cusmir lungime medalie de argint
1985 Paris Cristina Cojocaru medalie de aur
Kobe (J.M.U) Cristina Cojocaru medalie de argint la 400 m garduri
Kobe (J.M.U) Cristina Cojocaru medalie de argint 800 m
Kobe (J.M.U) Margareta Keszeg medalie de argint 1500 m
1987 Zagreb (J.M.U) Sorin Matei medalie de bronz
1992 (J.M.U) Nuta Olaru medalie de bronz
1975 (C.M.U) Moscova Natalia Andrei 1500 m medalia de aur
1975 (C.M.U) Moscova Natalia Andrei 3000 m medalia de aur

Campionate Europene: Paris 1953 Costea Ion medalia de aur
Campionate Preolimpice:
Montreal 1975 Natalia Andrei 1500 m medalia de aur
Campionate Balcanice : Natalia Andrei 1500 m medalia de aur 1976
Cros senioare (individual) Natalia Andrei medalia de aur 1975 si 1976
Cros senioare (echipe) Natalia Andrei medalia de aur 1974 si 1975
Cros junioare (echipe) Natalia Andrei 1973
Campionate republicane : Natalia Andrei 600 m medalia de aur 1973
Natalia Andrei 1500 m medalia de aur 1973-75 si 1978
Natalia Andrei 2000 m medalia de aur 1973
Natalia Andrei 3000 m medalia de aur 1974-75 si 1978
Concurs republican de primavara :
Natalia Andrei 1500 m medalia de aur 1973
Natalia Andrei 3000 m medalia de aur 1973
Campionatele republicane nationale :
Constantin Obreja 1000 m medalie de bronz 1977
Constantin Obreja 200 m medalie de bronz 1977
Constantin Obreja 200 m medalia de aur 1978
Natalia Andrei 800 m medalia de aur 1973
Natalia Andrei 1500 m medalia de aur 1973
Triplusalt : Octavian Olaru medalia de aur sala 1975
Florin Sisu medalie de argint 1970
Octavian Olaru medalie de bronz 1977
Liviu Andrei medalie de bronz sala 1981
Lungime : Florin Sisu medalie de bronz 1970
Doru Boboc medalie de bronz 1977
Greutate : L. Boboc medalie de bronz 1966
Disc : L. Boboc medalie de bronz 1966
Sulita : Teodor Reca medalia de aur 1971 si 1972
Stelian Giubelan medalie de argint 1966
L. Boboc medalie de bronz 1966

-----------------------------------------------------

Mai 2009. La Bucuresti a avut loc concursul de atletism - Grand Prix Juniori II. Atleta Doaga Ioana(dubla legitimare CSM PITESTI-CS UNIVERSITATEA CRAIOVA) a obtinut locul I la 800m plat (2min11sec) si la 1500m (4min29sec).

Iunie 2009, Bucuresti: Ene Roxana 100m plat -locul I, 200mplat locul I

Cojocaru Andreea: 300m plat locul II, 300m garduri locul I

Rezultatele obţinute de sportivii clubului la competiţiile internaționale oficiale în anul 2013

Campionat Balcanic 09.03.2013 DINCA IONELA echipe TINERET I
  DINCA IONELA 6000m TINERET IV
Balcaniada de Sala Seniori, Istambul 22.03.2013 PIERDEVARA FLORINA 1500m SENIORI III
GRAND Prix , Kalamata, Grecia PIERDEVARA FLORINA 1500m SENIORI III
Campionat Balcanic Masters, Zagreb 6-8.09.2013 NEAGU ADRIAN lungime   I
  NEAGU ADRIAN triplusalt   I
  NEAGU ADRIAN 4x100m   II
  ILIE MARIAN 100m   II
  ALEXANDRESCU MIRCEA 800m   I
  ALEXANDRESCU MIRCEA 400m   I
  ALEXANDRESCU MIRCEA 1500m   I
  NEAGU/ILIE/ 4X100M   I
  ALEXANDRESCU MIRCEA      

Rezultatele obţinute de sportivii clubului la competiţiile naționale oficiale 2013

Grand Prix S/T, Bucuresti 26-27.01.2013 PIERDEVARA FLORINA 1500M SENIORI I
  PIERDEVARA FLORINA 800M SENIORI I
  TANASIE ADELINA 1500M SENIORI I
  TANASIE ADELINA 800M TINERET I
Campionat de Sala seniori 09-10.02.2013 PIERDEVARA FLORINA 1500M SENIORI III
  PIERDEVARA FLORINA 800M SENIORI IV
  TANASIE ADELINA 800M TINERET IV
Campionat National universitar de Sala, Bacau 16.01.2013 TANASIE ADELINA 400m   III
  TANASIE ADELINA 800m   III
  DINCA IONELA 3000m   III
  DINCA IONELA 1500m   IV
Campionat National Universitar in aer liber DINCA IONELA 5000m   II
Grand PrIx Seniori/Tineret/Juniori , Bucuresti 25.05.2013 DINCA IONELA 10km SENIORI III
  DINCA IONELA 10km TINERET II
  TANASIE ADELINA 1500m SENIORI V
  TANASIE ADELINA 800M TINERET II
  TANASIE ADELINA 800M SENIORI IV
  ENE ROXANA 400M JUNIORI I
  ENE ROXANA 200M JUNIORI I
Grand Prix S/T/Juniori I, Bucuresti 28.06.2013 PIERDEVARA FLORINA 1500M SENIORI II
  DINCA IONELA 10KM SENIORI II
  TANASIE ADELINA 800M TINERET III
Campionat National S/T/, Bucuresti 24-25.08.2013 DOAGA IOANA 1500m SENIORI I
  DOAGA IOANA 1500m TINERET I
  DOAGA IOANA 5000m TINERET I
  DOAGA IOANA 5000m SENIORI II
  PIERDEVARA FLORINA 1500m SENIORI II
  PIERDEVARA FLORINA 800m SENIORI II
  DINCA IONELA 10000m TINERET II
  DINCA IONELA 10000m SENIORI III
  DINCA IONELA 5000m TINERET III
  DINCA IONELA 5000m SENIORI IV
  TANASIE ADELINA 800m TINERET II
  TANASIE ADELINA 1500m TINERET III
  ENE ROXANA 100m TINERET IV
  ENE ROXANA 200m TINERET IV
  ACHIM LUMINITA 800m TINERET IV
  STAFETA 4x400m TINERET II
  STAFETA 4x400m SENIORI II
Campionate Nationale Masters ( sala) , Bucuresti, martie 2013 ALEXANDRESCU MIRCEA 800m   I
  NEAGU ADRIAN triplusalt   I
  NEAGU ADRIAN 60m   I
  NEAGU ADRIAN lungime   I
Campionate Nationale Masters , Bucuresti, 8-9.06. 2013 ALEXANDRESCU MIRCEA 800m   I
  ALEXANDRESCU MIRCEA 400m   I
  NEAGU ADRIAN triplusalt   I
  NEAGU ADRIAN 100m   I
  NEAGU ADRIAN lungime   I
  ILIE MARIAN 200m   I
  ILIE MARIAN 100m   I

 

Rezultatele obţinute de sportivii clubului la competiţiile naționale si interantionale din anul 2014

ATLETISM

       

Campionatele Internationale ale Romaniei, Cluj Napoca 6-7.06.2014

DOAGA IOANA

1500

 

I

 

PIERDEVARA FLORINA

1500

 

III

 

ENE ROXANA

400

 

IV

Campionat Balcanic

PIERDEVARA FLORINA

1500

 

I

Grand Prix , Viena 05.03.2014

PIERDEVARA FLORINA

800

 

IV

Campionat Mondial de sala Veterani 23-30.03.2014

NEAGU ADRIAN

lungime

masters

I

 

NEAGU ADRIAN

60

masters

III

 

ALEXANDRESCU MIRCEA

800

masters

VII

Campionat European de Veterani, Izmir 25.08.2014

NEAGU ADRIAN

 

masters

I

 

ALEXANDRESCU MIRCEA

800

masters

III

Campionat Balcanic de Veterani,

Bucuresti 19-21.09.2014

ALEXANDRESCU MIRCEA

800

masters

I

 

ALEXANDRESCU MIRCEA

1500

masters

I

 

ILIE MARIAN

110 MG

masters

I

 

ILIE MARIAN

stafeta

masters

II

 

NEAGU ADRIAN

lungime

masters

I

Competitia

Nume si prenume spotiv

proba

Categoria

Loc obt

Campionat National Universitar, Bucuresti

DOAGA IOANA

800

 

I

 

DOAGA IOANA

1500

 

I

 

DINCA IONELA

3000

 

II

 

DINCA IONELA

5000

 

II

Campionat National Veterani, 08.03.2014

ALEXANDRESCU MIRCEA

1500

masters

I

 

ALEXANDRESCU MIRCEA

800

masters

I

 

ALEXANDRESCU MIRCEA

400

masters

I

 

ALEXANDRESCU MIRCEA

400

masters

I

 

ALEXANDRESCU MIRCEA

800

masters

I

 

ALEXANDRESCU MIRCEA

1500

masters

I

 

ILIE MARIAN

triplusalt

masters

II

 

ILIE MARIAN

100

masters

II

 

NEAGU ADRIAN

lungime

masters

I

 

NEAGU ADRIAN

100

masters

I

 

NEAGU ADRIAN

triplusalt

masters

I

PROGRAM COMPETITIONAL

HANDBAL PROGRAM - 27.05.2017 / 12:00:31

Etapa 26 CSU CONSTANTIN BRANCUSI TG. JIU - UNIVERSITATEA CRAIOVA

HANDBAL PROGRAM - 20.05.2017 / 12:00:39

Etapa 25 UNIVERSITATEA CRAIOVA - HCM SIGHISOARA

HANDBAL PROGRAM - 13.05.2017 / 12:00:46

Etapa 24 HC SIBIU - UNIVERSITATEA CRAIOVA

HANDBAL PROGRAM - 06.05.2017 / 12:00:00

Etapa 23 UNIVERSITATEA CRAIOVA - ACS AVRAM IANCU ARAD

HANDBAL PROGRAM - 08.04.2017 / 12:00:35

Etapa 21 UNIVERSITATEA CRAIOVA -CNE SIGHISOARA

PROGRAM COMPETITIONAL

HANDBAL PROGRAM - 27.05.2017 / 12:00:31

Etapa 26 CSU CONSTANTIN BRANCUSI TG. JIU - UNIVERSITATEA CRAIOVA

HANDBAL PROGRAM - 20.05.2017 / 12:00:39

Etapa 25 UNIVERSITATEA CRAIOVA - HCM SIGHISOARA

HANDBAL PROGRAM - 13.05.2017 / 12:00:46

Etapa 24 HC SIBIU - UNIVERSITATEA CRAIOVA

HANDBAL PROGRAM - 06.05.2017 / 12:00:00

Etapa 23 UNIVERSITATEA CRAIOVA - ACS AVRAM IANCU ARAD

HANDBAL PROGRAM - 08.04.2017 / 12:00:35

Etapa 21 UNIVERSITATEA CRAIOVA -CNE SIGHISOARA

PROGRAM