cs

CLUBUL SPORTIV UNIVERSITATEA CRAIOVA

SCRIMA ISTORIC

Sectia a luat fiinta in anul 2006. Exista doua probe de spada: fete respectiv baieti.

Din anul 2008 suntem prezenti in superliga. Sportivii sunt formati in Craiova la L.P.S.”P.Triscu”, majoritatea fiind componenti in loturile nationale de juniori si seniori.

Scrima se inscrie printre ramurile sportive cu performante la nivel mondial. Sportivele sectiei de scrima au participat de-a lungul anilor la competitii de Cupa Mondiala categoria A, Grand Prix, Campionate Europene, Campionate Mondiale, Jocuri Balcanice.

Iordachioiu Loredana a fost transferata in anul 2009 de la CSM Craiova la CS Universitatea Craiova .

Performante :

- locul III, Campionatul Mondial - 2007

- locul I, Campionatul European Seniori echipe 2008

-locul II, Campionatul European juniori individual 2003

- locul I, Campionatul European juniori echipe 2003

- locul II, Campionatul Mondial juniori echipe - 2002

- locul III, CE Juniori individual, 2000. 2004

- locul III, CM cu echipa 2004

Lazar Roxana, a fost transferata in anul 2009 de la CSM Craiova la CS Universitatea Craiova

Performante:

- locul I, locul I, CN juniori 2007

- a participat la Campionate Europene, Balcanice, Mondiale de juniori,

Puiu Oana, a fost transferata in anul 2008 de la CSM Craiova la CS Universitatea Craiova

A participat la concursuri de Cupa Mondiala categ A juniori

Stan Georgiana, a fost transferata in anul 2008 de la CSM Craiova la CS Universitatea Craiova

A participat la concursuri de Cupa Mondiala categ A

Campioana Nationala cu echipa in 2003

Zbarcea Raluca a fost transferata in anul 2009 de la CSM Craiova la CS Universitatea Craiova

locul III, CN de juniori 2005, participare CE juniori si cadeti, Balcaniada, participarea la Cupe Mondiale de juniori si cadeti.

- locul I, campionatul European Juniori cu echipa 2003

- locul VII, CE juniori 2004

 

Popescu Madalin, a fost transferata in anul 2009 de la CSM Craiova la CS Universitatea Craiova

- locul I CN juniori 2008

- locul I CB, cadeti 2006

Nica Daniel, a fost transferata in anul 2009 de la LPS Craiova la CS Universitatea Craiova

- locul III, campionatul National - individual Juniori 2008

- locul II, Campionatul Balcanic - individual juniori-2008

Participant la CM de juniori 2008 si 2009

Dragomir Liviu-Nicusor, fost transferata in anul 2009 de la LPS Craiova la CS Universitatea Craiova

- locul II, campionatul National de Juniori 2008

Ureche Marius-Florin

Locul I CN juniori echipe 2008

Iliescu Eugen

Locul II, CN juniori echipe 2008

La Gliwice s-a desfasurat a 43-a editie a Turneului international de spada masculin dotat cu trofeul ”Spada de otel” si Memoraialul Anton Frantz. Printre cei 118 tragatori din 9 tari, au participat si 12 spadasini de la clubul nostru. In proba individuala cele mai bune rezultate le-au inregistrat sportivii Neagoe Bogdan, Sbircia Alin, Pirvan Dorian si Mitrica Alin, care s-au clasat in primii 32 de concurenti.

In proba pe echipe spadasinii craioveni care in majoritate sunt juniori au avut o prestatie excelenta clasandu-se cu echipa Universitatea I (Sbircia Alin, Dragomir Liviu si Nica Daniel) pe locul II, obtinand urmatoarele rezultate: Universitatea Craiova-Italia 45-39, Universitatea Craiova II - Universitatea Craiova I: 29-34, Universitatea Craiova I-Ucraina: 45-39 si in finala Universitatea Craiova I - Piast Gliwice 19-45. Meritoriu s-au comportat si celelalte trei echipe ale sectiei noastre de scrima care s-au clasat dupa cum urmeaza: Universitatea Craiova IV (Iliescu, Pirvan, Vilceanu) - locul VI, Universitatea Craiova II (Neagoe, Sfarloaga, Mitrica)-locul VII si Universitatea Craiova III (Florescu, Chelaru, Popescu)- locul 10. In total in proba pe echipe au participat 16 selectionate nationale sau echipe de cluburi.

In paralel cu acesata competitie s-a desfasurat si Cupa Poloniei la spada feminin la care au participat si sase sportive din clubul nostru. Concursul a constituit criteriul de selectie pentru alcatuirea echipei nationale a Poloniei. Cea mai buna prestatie a avut-o Roxana Lazar care s-a clasat pe locu V, Stan Georgiana locul 14 Oana Puiu 21. Au participat 60 de sportive din 4 tari.

O prima etapă a campionatului naţional individual spada seniori, masculin şi prima etapă din Superliga pe echipe (23-24 mai 2009):

Obiectivul privind promovarea in superliga cu o echipa a fost atins. iar la individual 9 sportivi de la clubul nostru se vor numara printre cei 32 de sportivi ce vor participa la etapa finala ce se va desfasura in luna august

A 43-a editie a "Turneului Solidaritatea" spada masculin si feminin, la Skopje-Macedonia, 7 iunie 2009:

Alin Mitrica - medalie de aur, Robert Sfirloaga- medalie de bronz, Dorian Parvan, Alin Sbircia - medalie de bronz Oana Puiu - medalie de aur, Georgiana Stan-medalie de argint, Roxana Lazar-medalie de bronz.

Rezultatele obţinute de sportivii clubului la competiţiile internaționale oficiale în anul 2013

Circuit European U23, Busto Arsizio, Italia 29.01.2013 DRAGOMIR LIVIU spada indiv SENIORI II
Inter Kup, Zagreb, Croatia, 09.03.2013 PUIU OANA spada indiv SENIORI I
  DONOIU DIANA spada indiv SENIORI III
  TUDOR ALICE spada indiv SENIORI V
  NICA DANIEL spada indiv SENIORI VI
Campionat Balcanic pentru cluburi, Bulgaria, SBIRCIA ALIN spada indiv SENIORI I
Sofia 13-14.04.2013 PIRVAN DORIAN spada indiv SENIORI III
  SBIRCIA/PIRVAN/TRANDAFIRESCU spada echipe SENIORI I
  SBIRCIA RALUCA spada indiv SENIORI I
  PUIU OANA spadai SENIORI III
  SBIRCIA/PUIU/VASILE/CIRSTEA spada echipe SENIORI I
Concurs "Degenmarathon", Linz 20-21.04.2013 PIRVAN DORIAN spada indiv SENIORI I
  DRAGOMIR LIVIU spada indiv SENIORI VI
  SBIRCIA RALUCA spada indiv SENIORI II
  PUIU OANA spada indiv SENIORI III
  TUDOR ALICE spada indiv SENIORI IV
Turneu International Polonia, Gliwice 18-19.05.2013 TRANDAFIRESCU IONUT spada indiv TINERET III
Cupa Europei Tineret, Gliwice 18.05.2013 TRANDAFIRESCU IONUT spada indiv TINERET I
Memorial "Anton Franz", Gliwice 19.05.2013 SBIRCIA/PIRVAN/DRAGOMIR spada echipe SENIORI II
Turneu international "Solidaritate" , Skopje 02.06.2013 TRANDAFIRESCU IONUT spada indiv SENIORI I
  PIRVAN DORIAN spada indiv SENIORI II
  MITRICA ALIN spada indiv SENIORI III
  DONOIU DIANA spada indiv SENIORI II
  CIRSTEA ALEXANDRA spada indiv SENIORI V
  TUDOR ALICE spada indiv SENIORI VI
Turneu International "Cupa Dunarii" Ulm, Germania 13.07.2013 SBIRCIA A/PIRVAN/DRAGOMIR/TRANDAFIRESCU spada echipe SENIORI V
Turneu International " Alttesaizstrasse" , Ratzeburg, SBIRCIA ALIN spada indiv SENIORI I
Germania 25-26.08.2013 NICA DANIEL spada indiv SENIORI III
  DRAGOMIR LIVIU spada indiv SENIORI III
  SBIRCIA RALUCA spada indiv SENIORI I
  TUDOR ALICE spada indiv SENIORI III
Turneul International "Alfredo Bachell Trophy", SBIRCIA ALIN spada indiv SENIORI III
Craiova 19.10.2013 PIRVAN DORIAN spada indiv SENIORI III
  DONOIU DIANA spada indiv SENIORI VI
  SBIRCIA/VILCEANU/MITRICA spada echipe SENIORI I
  DONOIU/ TUDOR/ SBIRCIA spada echipe SENIORI III


Rezultate nationale 2013

SCRIMA        
Cupa "En Garde -UNEFS", Bucuresti 07.09.2013 PIRVAN DORIAN spada indiv SENIORI II
  TRANDAFIRESCU IONUT spada indiv SENIORI V
  TUDOR ALICE spada indiv SENIORI III
  DONOIU DIANA spada indiv SENIORI V
  CIRSTEA ALEXANDRA spada indiv SENIORI VI
Cupa Romaniei Spada Maculin Echipe, Constanta 05.10.2013 NICA /TRANDAFIRESCU/VILCEANU/ spada echipe 2 SENIORI V
  SBIRCIA A/MITRICA, PIRVAN, DRAGOMIR spada echipe 1 SENIORI IV
  NICA /TRANDAFIRESCU/VILCEANU/ spada echipe 2 SENIORI V
Cupa "Farul"- Memorial "Paul Calin" - ed. XVII Constanta TRANDAFIRESCU IONUT spada indiv SENIORI III
Constanta 06.10.2013 MITRICA ALIN spada indiv SENIORI VI
Cupa Romaniei Spada feminin , Bucuresti 14-16.10.2013 PUIU OANA/ spada echipe SENIORI II
  SBIRCIA RALUCA/      
  TUDOR ALICE/      
  DONOIU DIANA      
  CIRSTEA ALEXANDRA      

PROGRAM COMPETITIONAL

HANDBAL PROGRAM - 27.05.2017 / 12:00:31

Etapa 26 CSU CONSTANTIN BRANCUSI TG. JIU - UNIVERSITATEA CRAIOVA

HANDBAL PROGRAM - 20.05.2017 / 12:00:39

Etapa 25 UNIVERSITATEA CRAIOVA - HCM SIGHISOARA

HANDBAL PROGRAM - 13.05.2017 / 12:00:46

Etapa 24 HC SIBIU - UNIVERSITATEA CRAIOVA

HANDBAL PROGRAM - 06.05.2017 / 12:00:00

Etapa 23 UNIVERSITATEA CRAIOVA - ACS AVRAM IANCU ARAD

HANDBAL PROGRAM - 08.04.2017 / 12:00:35

Etapa 21 UNIVERSITATEA CRAIOVA -CNE SIGHISOARA

PROGRAM COMPETITIONAL

HANDBAL PROGRAM - 27.05.2017 / 12:00:31

Etapa 26 CSU CONSTANTIN BRANCUSI TG. JIU - UNIVERSITATEA CRAIOVA

HANDBAL PROGRAM - 20.05.2017 / 12:00:39

Etapa 25 UNIVERSITATEA CRAIOVA - HCM SIGHISOARA

HANDBAL PROGRAM - 13.05.2017 / 12:00:46

Etapa 24 HC SIBIU - UNIVERSITATEA CRAIOVA

HANDBAL PROGRAM - 06.05.2017 / 12:00:00

Etapa 23 UNIVERSITATEA CRAIOVA - ACS AVRAM IANCU ARAD

HANDBAL PROGRAM - 08.04.2017 / 12:00:35

Etapa 21 UNIVERSITATEA CRAIOVA -CNE SIGHISOARA

PROGRAM