cs

CLUBUL SPORTIV UNIVERSITATEA CRAIOVA

Turneul Internațional "Plamen Penev", Târgoviște/Bulgaria.

25.09.2022
Turneul Internațional

Boice David câștigă medalia de aur la Turneul Internațional "Plamen Penev", Târgoviște/Bulgaria.
Felicitări, David!


Campionatul mondial de seniori de la Belgrad

15.09.2022
Campionatul mondial de seniori de la Belgrad

Anghel Alexandra cucerește medalia de bronz la Campionatul mondial de seniori de la Belgrad.
Un bronz cat un aur.
Rezultat foarte mare pentru suflarea Craiovei.


CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE SHOTOKAN – WSF ȘI CUPĂ MONDIALĂ

12.09.2022
CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE SHOTOKAN – WSF ȘI CUPĂ MONDIALĂ

CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE SHOTOKAN – WSF

ȘI CUPĂ MONDIALĂ PENTRU COPII ȘI MINICADEȚI

PARDUBICE, CEHIA

 09-11.09.2022

 

 

 

ORGANIZATORI : FEDERAȚIA MONDIALĂ DE KARATE SHOTOKAN, FEDERAȚIA CEHĂ DE KARATE;

LOCUL DESFĂȘURĂRII: COMPLEXUL SPORTIV ”ENTERIA ARENA”, PARDUBICE;

ȚĂRI PARTICIPANTE : 32 ȚĂRI; 719  SPORTIVI;

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA :  15 SPORTIVI.

            

 

 

REZULTATE CS UNIVERSITATEA CRAIOVA

 

                        LOCUL I

 

  1. GOGOLOSI MIHAELA - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI   -55KG;
  2. GOGOLOSI MIHAELA - KUMITE IND. WKF SENIORI   -55KG;
  3. GOGOLOSI MIHAELA - KUMITE IND. OPEN SENIORI   -55KG;
  4. GOGOLOSI MIHAELA - KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIORI   -55KG;
  5. VASILE MĂDĂLINA - KUMITE IND. SHOBU IPPON U21   -55KG;
  6. VASILE MĂDĂLINA - KUMITE IND. SHOBU SANBON U21   -55KG;
  7. SIRBULESCU ROBERT - KUMITE IND. SHOBU IPPON JUNIORI  -68KG;
  8. BUDAN-PÎRVU PATRICK - KUMITE IND. WKF CADEȚI -63KG;
  9. BUDAN-PÎRVU PATRICK - KUMITE IND. SHOBU IPPON CADEȚI -63KG;
  10. CROITORU VLAD - KUMITE IND. SHOBU IPPON CADEȚI -57KG.

 

 

 

          LOCUL  II

 

 

  1. VASILE MĂDĂLINA   - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI   -55KG;
  2. PANDURU ȘTEFĂNIȚĂ - KUMITE IND. SHOBU IPPON JUNIORI  -61KG;
  3. IORDACHE GABRIEL   - KUMITE IND. WKF SENIORI  -75KG;
  4. VASILESCU BEATRICE - KATA ECHIPE MINICADETE.

RADU-MARE ALEXIA

CIURLIN DARIA

 

        

 

 

 

 

          LOCUL III

 

  1. POPESCU DANIEL      - KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIORI   -84 KG;
  2. POPESCU DANIEL - KUMITE IND. WKF SENIORI   -84 KG;
  3. POPESCU DANIEL - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI   -84 KG
  4. GOGOLOSI BOGDAN - KUMITE IND. WKF SENIORI  -60 KG;
  5. GOGOLOSI BOGDAN - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI   -60KG;
  6. MITRICĂ IONUŢ                - KUMITE IND. SANBON SENIORI -67KG;
  7. VASILE MĂDĂLINA   - KUMITE IND. WKF U21   -55KG;
  8. VASILE MĂDĂLINA  - KATA IND. U21;
  9. ROȘIU RĂZVAN           - KUMITE IND. SHOBU IPPON U21  -75KG
  10. POPESCU DENIS - KUMITE OPEN JUNIORI;
  11. CROITORU VLAD - KUMITE IND. WKF CADEȚI -57KG;
  1. POPESCU DENIS    - KATA ECHIPE JUNIORI;

SÎRBULESCU ROBERT

PANDURU ȘTEFĂNIȚĂ

  1. POPESCU DENIS     - KUMTE ECHIPE JUNIORI;

SÎRBULESCU ROBERT

PANDURU ȘTEFĂNIȚĂ

  1. VASILESCU BEATRICE - KUMITE ECHIPE MINICADETE.

RADU-MARE ALEXIA

 

 

 

PROFESOR-ANTRENOR,

       GERI MITROI

 

 

 

 

 

 


74 Ani de la infiintarea Clubului Sportiv

05.09.2022
74 Ani de la infiintarea Clubului Sportiv

Astazi 5 septembrie 2022 se implinesc 74 ani de la infiintarea Clubului Sportiv Universitatea Craiova

Pavel Badea

Cezar Spinu

Sorin Cartu

Marcel Popescu


Campionatul mondial de lupte pe plaja, U 17, U 20 si seniori.

31.08.2022
Campionatul mondial de  lupte pe plaja, U 17, U 20 si seniori.

Maine incepe la Constanța Campionatul mondial de lupte pe plaja, U 17, U 20 si seniori.
Romania va fi reprezentată si de doi sportivi de la CS Universitatea Craiova, Cazacu Luca, U17, categoria - 80 kg, iar la seniori de Constantin Gheorghe, categoria - 70 kg


Campionatul Sud Est European de senioare

30.08.2022
Campionatul Sud Est European de senioare

24 de  medalii obținute de secția de Orientare de la CS Universitatea Craiova la Campionatele Sud Est Europene(SEEOC) și Campionatele Naționale de Orientare, 23-28.08.2022- Sibiu, Rucăr, Drăguș și Sumerna (județul Brașov)

 

Peste 600 de sportivi din 25 de țari au luat startul în perioada 23 -28 august 2022 la suita de competiții de orientare, Campionatul Sud Est European, Grand Prix Romania, Campionatul Național și Cupa Victoria. Campionatele Naționale au cuprins probele de sprint, medie distanță(MD), lungă distanță(LD) și ștafetă. Campionatele Sud Est Europene au avut în plus, față de campionatele naționale, proba de ștafetă.

Secția de Orientare de la CS Universitatea Craiova a obținut 10 medalii în Campionatul Sud Est European ( trei medalii de aur, cinci de argint, doua de bronz) și 14 medalii în campionatul național (7 de aur, 4 de argint și 3 de bronz).

Sportivii care au contribuit la aceste rezultate sunt:

  • Andra Anghel - la senioare - trei medalii de aur(sprint, MD și LD) în Campionatul Național;

                                               - o medalie de aur(LD), doua de argint(MD și ștafetă) și una de bronz(sprint) în SEEOC;

 

  • Constantin Deaconescu la juniori M16 - două medalii de aur în Campionatul Național(sprint,  și LD);

                                               - doua medalii de aur(sprint și ștafetă),  și una de bronz(LD) în SEEOC;

 

  • Alexandru Blejdea - la seniori – o medalie  de aur(MD), una de argint (LD) și una de bronz(sprint) în Campionatul Național;

                                               - două medalii de argint(MD și ștafetă) și una de bronz(LD) în SEEOC;

 

  • Mihai Mirea - la juniori M18 – o medalie de argint(MD) în Campionatul Național;
  • Daniel Barkasz - la seniori – o medalie de bronz(MD) în Campionatul Național;
  • Veronica Minoiu - la senioare – o medalie de bronz(MD) în Campionatul Național;
  • Cristian Andrei Mirea - la juniori III – o medalie de aur(sprint) și două de argint (MD, LD) în Campionatul Național;

 

În Campionatul Sud Est European în clasamentul pe națiuni, Romania a ocupat primul loc

1 Romania 1566 puncte

2 Bulgaria 1476 puncte

3 Turcia 1223 puncte

4 Moldova 938 puncte

5 Serbia 935

6 Croația 556

Antrenor,

Emilian Minoiu

 

 

 

                                           

 


Top 16 Juniori II

20.08.2022
Top 16 Juniori II
In perioada 18-19.08.2022 a avut  loc la Moinești Top 16 Juniori II.
CSU Craiova a fost  reprezentat  de Gaman Carmina.
Carmina a făcut parte din Grupa a-2-a.
A cistigat 3/0 cu Chira Camelia(CSM Zalău) și a pierdut 1/3 cu Somon Teodora (CSM Bistrița) și astfel a ocupat locul 2 in grupa și s-a calificat mai departe pentru locurile 1-8.
În primii 8 a jucat cu Andreea Jifcu(CSS Slatina)- favorita 1 , pentru medalie și a cistigat 3/0 și astfel  a intrat în semi-finale.
In semi-finala a cistigat 3/2 cu Tamaș Vivien(CSM Bistrița).
În finala a pierdut 2/3 , 9-11 in setul decisiv cu Moca Mara(CSM Medias), și astfel a terminat Competiția pe locul II.

Moinești Top 16 Juniori II la Tenis de Masa.

16.08.2022
Moinești Top 16 Juniori II la Tenis de Masa.

In perioada 18-19.08.2022 se desfășoară la Moinești Top 16 Juniori II la Tenis de Masa.

CSU Craiova va fi reprezentată de Gaman Carmina - locul 12 in Clasamentul National juniori II.

Turneul Internațional de la București

31.07.2022
Turneul Internațional de la București

Kovacs Răzvan a câștigat medalia de bronz la categoria 57 kg in Turneul Internațional de la București


Anghel Alexandra a câștigat medalia de argint la Openul Poloniei.

23.07.2022
Anghel Alexandra a câștigat  medalia de argint la Openul Poloniei.

Anghel Alexandra a câștigat  medalia de argint la Openul Poloniei.


Rezultate Cupa României de seniori, Târgu Mureș 2022

17.07.2022
Rezultate Cupa României de seniori, Târgu Mureș 2022

Rezultate Cupa României de seniori, Târgu Mureș 2022:
Anghel Alexandra loc1, categoria 72 kg , Kovacs Răzvan locul 1 categoria 57 kg, Raduică Ionuț locul 3, categoria 92 kg
Bora Alisa locul 4, categoria 50 kg, Surugiu Cristian locul 4, categoria 65 kg, Constantin Gheorghe locul 5, categoria 70 kg


C.balcanic seniori

17.07.2022
C.balcanic seniori

C.balcanic seniori
15_18 iulie 2022
Bulgaria ,Pazardzik
Riciu Cleonia loc 1,57kg
Prejbeanu Dorina loc 1,48kg
Ușurelu Alexia loc 5,78 kg


CUPA ROMÂNIEI LA LUPTE VA AVEA LOC LA TÂRGU-MUREȘ

14.07.2022
CUPA ROMÂNIEI LA LUPTE VA AVEA LOC LA TÂRGU-MUREȘ

Urmeaza un sfarsit de saptamana de foc pentru luptătorii noștri.
La Târgu Mureș are loc Cupa României de seniori unde suntem reprezentați astfel:
Anghel Alexandra, 72 kg,
Bora Alisa, 50 kg, Kovacs Răzvan, 61 kg, Surugiu Cristian, 65 kg, Constantin Gheorghe, 70 kg, Constantin Sergiu, 70 kg și Raduică Ionuț, 92 kg.
Iar Duminică la Zagreb intră in concurs la Campionatul European de U 15 Mihalcea Florin, 52 kg și Boicea David, 62 kg.
Ne dorim sa castigam cel putin cate un titlu de campion in fiecare competiție.
Cu Dumnezeu înainte!


Turneu Internațional de Rankig Serios, la Roma.

26.06.2022
Turneu Internațional de Rankig Serios, la Roma.

Alexandra Anghel,  locul 3 la Ranking Series  "Matteo Pelicone"


Finala campionatului național de lupte pe plajă

26.06.2022
Finala campionatului național  de lupte pe plajă

Ieri s-a terminat finala campionatului național de lupte pe plajă.
Am mai castigat o medalie de aur prin Cazacu Luca 80 kg, la U 17, iar la seniori o medalie de argint prin Constantin Gheorghe 70 kg si locu 4 prin Bora Alisa 50 kg


Lupte pe plajă.

25.06.2022
Lupte pe plajă.

La Costinesti, Boicea David  a castigat medalia de aur la lupte pe plajă.


Cupa României de seniori.

19.06.2022
Cupa României de seniori.

Este al doilea an consecutiv când ne clasam pe locul trei la Cupa României de seniori.(2021 ,2022)
Rezultate:


_Ușurelu Alexia loc 1 ,78kg
_Prejbeanu Dorina loc 1,48kg
_Dragotescu Eusebio loc 2,60kg
_Dragotescu Eusebio loc 5 ,66 kg sol
_Riciu Cleonia loc 3,57 kg
_Riciu Cleonia loc 2,63 kg sol


Consiliul Director al FRTM a aprobat antrenorii de la loturile naționale de tenis de masă

19.06.2022
Consiliul Director al FRTM a aprobat antrenorii de la loturile naționale de tenis de masă

Consiliul Director al FRTM a aprobat antrenorii de la loturile naționale de tenis de masă

Consiliul Director al FRTM s-a întrunit în ședință, în data de 15 iunie 2022. Analizând propunerilor Comisiei Tehnice a FRTM, membrii CD au aprobat următorii antrenori la loturile naționale:

1. Lotul național de Seniori:
Antrenor principal: Andrei Filimon
Antrenor secund: Ionuț Seni

2. Lotul național de Senioare:
Antrenor principal: Viorel Filimon
Antrenor secund: Mihaela Stef

3. Lotul național de Juniori U 19
Antrenor principal: Mădălin Ionașcu
Antrenor secund: Vasile Florea

4. Lotul național de Junioare U 19
Antrenor principal: Elena Sebe
Antrenor secund: Alexandru Dincă

5. Lotul național de Juniori U 15
Antrenor principal: Emilian Bulbuc
Antrenor secund: Alexandru Gheorghe

6. Lotul național de Junioare U 15
Antrenor principal: Ana Maria Sebe Mirică
Antrenor secund: Bogdan Albescu

7. Lotul național de Tineret Feminin:
Antrenor principal: Viorel Filimon
Antrenor secund: Mihaela Stef

8. Lotul național de Tineret Masculin
Antrenor principal: Andrei Filimon
Antrenor secund: Ionuț Seni


Campionatul național de lupte pe plajă- Costinești.

18.06.2022
Campionatul național de lupte pe plajă- Costinești.

De maine se da startul campionatului național de lupte pe plajă, la Costinești.
Noi participam la u15 ,u17 cu Boicea David 70 kg, Mihalcea Florin 60 kg și Cazacu Luca 80 kg, iar la U20 si seniori cu Bora Alisa 50 kg, Bora Ștefi 70 kg, Constantin Gheorghe 70 kg, Surugiu Cristian 70 kg și Raduică Ionuț 90 kg.
Competitia va dura toata săptămâna


Campionatul European de Lupte U 17

17.06.2022
Campionatul European de Lupte U 17

Mihalcea Florin, categoria 51kg  intra mâine  in concurs la Campionatul European de Lupte U 17 . Competiția se desfasoara la Bucuresti.


Rezultate Dans sportiv

06.06.2022
Rezultate Dans sportiv

Rezultate Dans sportiv:

Poenaru Raul - Simniceanu Ramona
 
- locul 8 WDSF OPEN YOUTH LATIN
- locul 11 RISING STAR LATIN
- locul 21 WORLD OPEN LATIN
 
Moraru David - Gheorghe Miruna
 
- locul 12 WDSF OPEN YOUTH STANDARD
- locul 12 RISING STAR STANDARD
- locul 17 WORLD OPEN STANDARD
 
Toma Cristian - Firănescu Irina
 
- locul 15 RISING STAR STANDARD
- locul 26 WORLD OPEN STANDARD
 
Costache Mihai - Diaconescu Bianca
- locul 23 RISING STAR STANDARD
- locul 17 WDSF OPEN YOUTH STANDARD
- locul 28 WORLD OPEN STANDARD

Turneul Internațional de lupte U15

04.06.2022
Turneul Internațional de lupte U15

Ne întoarcem  de la Cluj Napoca, unde am participat la Turneul Internațional de lupte U15 cu ce doi sportivi, care am reușit să obținem o medalie de bronz prin Boicea David la categoria 62kg  și un loc 5 prin Mihalcea Florin la categoria 52 kg.


Competiția internațională DANCEMASTERS - 4, 5 iunie 2022 - București

02.06.2022
Competiția internațională DANCEMASTERS - 4, 5 iunie 2022 - București
La competiția internațională DANCEMASTERS - 4, 5 iunie 2022 - București, secția de dans sportiv va fi reprezentată de perechile:
 
Poenaru Raul - Simniceanu Ramona
Moraru David - Gheorghe Miruna
Toma Cristian - Firănescu Irina
Costache Mihai - Diaconescu Bianca
 

Antrenor Cătălin Safta


WDSF OPEN

02.06.2022
WDSF OPEN
Poenaru Raul - Simniceanu Ramona
Locul 11 WDSF OPEN YOUTH LATIN
 
Moraru David - Gheorghe Miruna
Locul 13 WDSF OPEN YOUTH STANDARD

 


Turneul Internațional U 15 WRESTLING CHALANGE IOAN MUREȘAN& VALERIU BULARCA

01.06.2022
Turneul Internațional  U 15 WRESTLING CHALANGE IOAN MUREȘAN& VALERIU BULARCA

Mâine intra in concurs la Cluj Napoca la Turneul Internațional  U 15 WRESTLING CHALANGE IOAN MUREȘAN& VALERIU BULARCA ,

Mihalcea Florin categoria 52kg si Boicea David categoria 62kg.


Cupa Romaniei la lupte U20

29.05.2022
Cupa Romaniei la lupte U20

Rezultate cupa Romaniei la lupte U20.
Bora Alisa categoria 50 kg, locul 3, Mihalcea Adelina categoria 76 kg, locul 3 și Bora Ștefi categoria 70 kg, locul 5


Cupa Romaniei lupte U20

27.05.2022
Cupa Romaniei lupte  U20

Maine la Pitești intră in concurs la Cupa Romaniei lupte U20, urmatorii sportivi.
Bora Alisa categoria 50 kg, Mihalcea Adelina categoria 76kg si Bora Ștefi categoria 70 kg


Competiția Internațională de Dans Sportiv, București - Sala Palatului,

25.05.2022
Competiția Internațională de Dans Sportiv,  București - Sala Palatului,
În ziua de 28.05.2022, secția de DANS SPORTIV a CS UNIVERSITATEA Craiova, va fi reprezentată de două perechi de sportivi, care vor concura la Competiția Internațională de Dans Sportiv, susținută la București - Sala Palatului, după cum urmează:
 
Poenaru Raul - Simniceanu Ramona - WDSF YOUTH OPEN LATIN
Moraru David - Gheorghe Miruna - WDSF YOUTH OPEN STANDARD
 
Antrenor : Cătălin Safta

CAMPIONATUL EUROPEAN DE KARATE SHOTOKAN - WSF KRANEVO, BULGARIA

22.05.2022
CAMPIONATUL EUROPEAN DE KARATE SHOTOKAN - WSF KRANEVO, BULGARIA

CAMPIONATUL EUROPEAN DE KARATE SHOTOKAN - WSF

KRANEVO, BULGARIA – 19-22.05.2022

 

ORGANIZATORI : FEDERAȚIA MONDIALĂ DE KARATE SHOTOKAN, FEDERAȚIA BULGARĂ DE KARATE.

LOCUL DESFASURARII: COMPLEXUL HOTELIER ”AQUALIFE SPORT”, KRANEVO.

ȚĂRI PARTICIPANTE : 16 ȚĂRI; 580  SPORTIVI .

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA :  13 SPORTIVI.

 

REZULTATE CS UNIVERSITATEA CRAIOVA

 

 

                        LOCUL I

 

  1. GOGOLOSI MIHAELA - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI   -55KG;
  2. GOGOLOSI MIHAELA - KUMITE IND. WKF SENIORI   -55KG;
  3. GOGOLOSI MIHAELA - KUMITE IND. OPEN SENIORI   -55KG;
  4. MITRICĂ IONUŢ - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI -67KG;
  5. MITRICĂ IONUŢ - KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIORI -67KG;
  6. GOGOLOSI BOGDAN - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI   -60 KG;
  7. POPESCU DANIEL - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI   -84 KG;
  8. MITRICA IONUT

IORDACHE GABRIEL              - KUMITE  ECHIPE SENIORI;

GOGOLOSI BOGDAN

POPESCU DANIEL

  1. MITRICA IONUT

IORDACHE GABRIEL               - KATA  ECHIPE SENIORI;

POPESCU DENIS

  1. VASILE MĂDĂLINA - KATA ECHIPE SENIORI;

GOGOLOȘI MIHAELA

  1. VASILE MĂDĂLINA - KUMITE ECHIPE SENIORI.

GOGOLOȘI MIHAELA

 

          LOCUL  II

 

 

  1. IORDACHE GABRIEL - KUMITE IND. WKF SENIORI  -75KG;
  2. IORDACHE GABRIEL - KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIORI  -75KG;
  3. IORDACHE GABRIEL - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI  -75KG;
  4. POPESCU DANIEL - KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIORI   -84 KG;
  5. POPESCU DANIEL - KUMITE IND. WKF SENIORI   -84 KG;
  6. MITRICĂ IONUŢ - KUMITE IND. WKF SENIORI -67KG;
  7. GOGOLOSI BOGDAN - KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIORI  -60 KG;
  8. VASILE MĂDĂLINA         - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI   -55KG;
  9. GOGOLOSI MIHAELA - KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIORI   -55KG;
  10. PIROTEALĂ VLAD - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI   -60KG;
  11. SIRBULESCU ROBERT - KUMITE IND. SHOBU IPPON JUNIORI  -68KG;
  12. POPESCU DENIS - KATA ECHIPE JUNIORI

SÎRBULESCU ROBERT

PANDURU ȘTEFĂNIȚĂ

 

 

          LOCUL III

 

  1. MITRICĂ IONUŢ - KATA IND. SENIORI ;
  2. GOGOLOSI BOGDAN - KUMITE IND. OPEN SENIORI  -60 KG;
  3. PIROTEALĂ VLAD - KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIORI   -60KG;
  4. SIRBULESCU ROBERT - KUMITE IND. WKF JUNIORI  -68KG;
  5. POPESCU DENIS - KUMITE OPEN JUNIORI;
  6. PANDURU ȘTEFĂNIȚĂ - KUMITE IND. SHOBU IPPON JUNIORI  -61KG;
  7. BUDAN-PÎRVU PATRICK - KUMITE IND. SHOBU IPPON CADEȚI -63KG;
  8. BUDAN-PÎRVU PATRICK - KUMITE IND. WKF CADEȚI -63KG.

 

LOCUL V

 

  1. ROȘIU RĂZVAN                         - KUMITE IND. WKF SENIORI  -75KG.

 

                                                                    ANTRENOR,

                                                        GERI  MITROI


Final de sezon

21.05.2022
Final de sezon

Una rece și una calda. Final de sezon cu un meritoriu loc 8 pentru prima participare a clubului nostru in liga a II-a cu o echipa formată 100% din elevi și studenți craioveni .

După ce pe 21.05. Am pierdut cu scorul 71-52, in compania echipei CSU 2 Sibiu  , jucând fără 2 dintre titulari, in 22.05 am reușit o victorie frumoasa in compania echipei CSU Ralph Brașov cu scorul de 69-78.

Ambele meciuri sau desfășurat in deplasare .

Acum urmează o scurta vacanța de o săptămâna după care reluam pregătirea pentru noul sezon . Mulțumim flsuporterilor care ne-au susținut in acest sezon !!!

https://youtu.be/IqG5lSFjP4Q


The 12th WSF Europe Countries Shotokan Championships - Kranevo, Bulgaria

18.05.2022
The 12th WSF Europe Countries Shotokan Championships - Kranevo, Bulgaria
The 12th WSF Europe Countries Shotokan Championships - Kranevo, Bulgaria  20-21-22 Mai 2022.
 
Sportivi participanți : Iordache Gabriel, Mitrică Ionuț, Popescu Daniel, Gogoloși Bogdan, Gogoloși Mihaela, Vasile Mădălina, Sîrbulescu Robert, Popescu Denis, Budan-Pîrvu Patrick, Roșiu Răzvan, Panduru Ștefăniță, Piroteală Vlad.
Antrenor: Mitroi Geri

Internațional Memorial Turnament MUHAMET MALO

14.05.2022
Internațional Memorial Turnament MUHAMET MALO

Kovacs Răzvan locul 1 la  Internațional Memorial Turnament MUHAMET MALO.

Tirana, Albania. 13-15 mai 2022

Finala campionatului național U15

08.05.2022
Finala campionatului național  U15

În perioada5-8.05 a avut loc finala campionatului național  U15 la Târgu Mureș. 

 Boicea David a reusit sa facă un concurs perfect si a obtinut astfel titlul de camion național. 
Acest titlu îi  da dreptul sa participe la Campionatele europene de la Zagreb din luna iulie.

CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE WKF (PROBA OLIMPICĂ)

10.04.2022
CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE WKF (PROBA OLIMPICĂ)

CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE WKF (PROBA OLIMPICĂ)

RÂMNICU VÂLCEA,  09-10.04.2022

  

ORGANIZATORI : FEDERAȚIA ROMÂNĂ DE KARATE, PRIMĂRIA RÂMNICU VÂLCEA, DJST VÂLCEA, CSM CHIMIA RÂMNICU VÂLCEA, ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ DE KARATE  VÂLCEA;

LOCUL DESFĂȘURĂRII: SALA SPORTURILOR  ”TRAIAN” – RÂMNICU VÂLCEA;

CLUBURI PARTICIPANTE : 69 CLUBURI - 520 SPORTIVI;

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA :  11 SPORTIVI;

 

 

COMPETIȚIA A ÎNCEPUT PE DATA DE 09.04.2022, ORA 9.00, ȘI S-A ÎNCHEIAT PE DATA DE 10.04.2022, ORA 1.30!!!!

 

REZULTATE CS UNIVERSITATEA CRAIOVA


Cupa României la lupte U17

03.04.2022
Cupa României la lupte U17

Cupa României la lupte U17, a fost desfășurată la Tg Mureș în  perioada 01-03.04.2022.

Mihalcea Florin categoria 51 kg loc 1, Boicea David  categoria 65 kg loc2 si Cazacu Luca categoria 80 kg loc 5.

CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN

28.03.2022
CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN

CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN - WSF

TÂRGU SECUIESC  25-27.03.2022

 

 ORGANIZATORI : FR KARATE, COMISIA NATIONALA WSF, CS MIKADO COVASNA;

LOCUL DESFĂȘURĂRII: SALA SPORTURILOR  TÂRGU SECUIESC;

CLUBURI PARTICIPANTE : 25 CLUBURI - 237  SPORTIVI ;

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA :  15 SPORTIVI.

 

REZULTATE CS UNIVERSITATEA CRAIOVA

                        LOCUL I

  1. GOGOLOSI BOGDAN  - KUMITE WKF SENIORI   -60KG;
  2. GOGOLOSI BOGDAN - KUMITE SHOBU IPPON SENIORI   -60KG;
  3. GOGOLOSI BOGDAN - KUMITE SHOBU NIHON SENIORI   -60KG;
  4. GOGOLOSI BOGDAN - KUMITE SHOBU SANBON SENIORI-60KG;
  5. GOGOLOSI BOGDAN - KANSEI SHIAI SENIORI -60KG;
  6. GOGOLOSI BOGDAN  - KUMITE SHOBU IPPON OPEN SENIORI;
  7. IORDACHE GABRIEL  - KUMITE WKF SENIORI   -75KG;
  8. IORDACHE GABRIEL - KUMITE SHOBU IPPON SENIORI  -75KG;
  9. IORDACHE GABRIEL     - KUMITE SHOBU NIHON SENIORI   -75KG;
  10. IORDACHE GABRIEL  - KANSEI SHIAI SENIORI   -75KG;
  11. MITRICĂ IONUŢ - KUMITE SHOBU NIHON SENIORI   -67KG;
  12. MITRICĂ IONUŢ  - KANSEI SHIAI SENIORI -67KG;
  13. MITRICA IONUT  – KATA SENIORI;
  14. MITRICĂ IONUŢ  - KUMITE SHOBU IPPON SENIORI   -67KG;
  15. MITRICA IONUT

IORDACHE GABRIEL                 - KATA ECHIPE SENIORI;

POPESCU DENIS

  1. GOGOLOȘI MIHAELA - KUMITE SHOBU IPPON SENIOARE  -55KG;
  2. GOGOLOȘI MIHAELA - KUMITE SHOBU SANBON SENIOARE  -55KG;
  3. GOGOLOȘI MIHAELA - KUMITE SHOBU IPPON OPEN SENIOARE  ;
  4. GOGOLOȘI MIHAELA - KUMITE WKF SENIOARE  -55KG;
  5. POPESCU DANIEL           - KUMITE SHOBU IPPON SENIORI   -84KG;
  6. VASILE MĂDĂLINA - KUMITE SHOBU NIHON SENIOARE  -55KG;
  7. ROȘIU RĂZVAN  - KUMITE SHOBU IPPON OPEN U21;
  8. SIRBULESCU ROBERT - KUMITE SHOBU IPPON JUNIORI  -68KG;
  9. SIRBULESCU ROBERT - KUMITE  SHOBU NIHON JUNIORI  -68KG;
  10. BUDAN-PIRVU PATRICK - KUMITE SHOBU IPPON CADEȚI -63KG;
  11. BUDAN-PIRVU PATRICK - KUMITE IND. WKF CADEȚI -63KG;
  12. BUDAN-PIRVU PATRICK - KUMITE SHOBU IPPON CADEȚI -63KG;
  13. CROITORU VLAD - KUMITE SHOBU IPPON CADEŢI -57KG;
  14. CROITORU VLAD          - KUMITE IND. WKF CADEŢI -57KG;
  15. CROITORU VLAD - KUMITE SHOBU NIHON CADEŢI -57KG;
  16. SÎRBULESCU ROBERT

POPESCU DENIS                              - KUMITE  ECHIPE CADEŢI;

PANDURU ȘTEFĂNIȚĂ

TĂNASIE IANIS

 

          LOCUL  II

 

  1. MITRICA IONUT          - KUMITE SHOBU SANBON SENIORI   -67KG;
  2. MITRICA IONUT - KUMITE WKF SENIORI   -67KG;
  3. POPESCU DANIEL - KUMITE SHOBU SANBON SENIORI   -84KG;
  4. POPESCU DANIEL - KUMITE WKF  SENIORI   -84KG;
  5. MITRICA IONUT

IORDACHE GABRIEL             - KUMITE  ECHIPE SENIORI;

GOGOLOSI BOGDAN

POPESCU DANIEL

  1. IORDACHE GABRIEL - KUMITE SHOBU SANBON SENIORI -75KG;
  2. ROȘIU RĂZVAN - KUMITE SHOBU NIHON SENIORI -75KG;
  3. ROȘIU RĂZVAN - KUMITE WKF SENIORI -75KG;
  4. ROȘIU RĂZVAN - KUMITE SHOBU SANBON U21 -75KG;
  5. ROȘIU RĂZVAN - KUMITE WKF U21 -75KG;
  6. ROȘIU RĂZVAN - KUMITE SHOBU IPPON U21 -75KG;
  7. PIROTEALĂ VLAD   - KUMITE SHOBU NIHON SENIORI -60KG;
  8. VASILE MĂDĂLINA - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIOARE  -55KG;
  9. SIRBULESCU ROBERT - KUMITE  WKF JUNIORI  -68KG;
  10. POPESCU DENIS - KUMITE SHOBU IPPON OPEN JUNIORI;
  11. TĂNASIE IANIS - KUMITE SHOBU NIHON JUNIORI  -55KG;
  12. TĂNASIE IANIS - KUMITE SHOBU IPPON JUNIORI  -55KG;
  13. PANDURU ȘTEFĂNIȚĂ - KUMITE SHOBU IPPON IND. JUNIORI  -61KG;
  14. MITROI ERIC - KUMITE SHOBU IPPON CADEŢI +70KG.

 

        

          LOCUL III

 

  1. POPESCU DANIEL - KUMITE SHOBU IPPON OPEN SENIORI;
  2. POPESCU DANIEL  - KUMITE SHOBU NIHON SENIORI   -84KG;
  3. ROȘIU RĂZVAN - KUMITE SHOBU SANBON SENIORI -75KG;
  4. ROȘIU RĂZVAN - KUMITE SHOBU IPPON SENIORI -75KG;
  5. ROȘIU RĂZVAN - KUMITE SHOBU NIHON U21 +84KG;
  6. PIROTEALĂ VLAD              - KUMITE WKF SENIORI  -60KG;
  7. PIROTEALĂ VLAD - KUMITE SHOBU SANBON SENIORI -60KG;
  8. PIROTEALĂ VLAD       - KUMITE SHOBU IPPON SENIORI -60KG;
  9. GOGOLOȘI MIHAELA   - KATA SENIOARE;
  10. VASILE MĂDĂLINA  - KANSEI SHIAI SENIOARE   -68KG;
  11. IORDACHE GABRIEL  - KUMITE SHOBU IPPON OPEN SENIORI;
  12. POPESCU DENIS -  KUMITE SHOBU NIHON JUNIORI  -68KG;
  13. POPESCU DENIS             - KUMITE WKF JUNIORI  -68KG;
  14. PANDURU ȘTEFĂNIȚĂ - KUMITE SHOBU NIHON JUNIORI  -61KG;
  15. TĂNASIE IANIS - KUMITE WKF JUNIORI  -55KG;
  16. MITROI ERIC - KUMITE WKF CADEŢI +70KG.

 

 

                                

 

PROFESOR-ANTRENOR,

       GERI MITROI

 


Turneul International Polish Cup

13.03.2022
Turneul International Polish Cup

Kovacs Răzvan a catigat la sfârșitul săptămânii Turneul International Polish Cup, desfășuratin orasul Milcz, Polonia.


Rezultatele sI punctaj 2021

13.03.2022

Finala Campionatului național de lupte seniori.

28.11.2021
Finala Campionatului național de lupte seniori.

În perioada 26-28. 11.2021 , la Reșița a avut loc Finala Campionatului național de lupte seniori.

Sportivii noștri au reușit să obțină două titluri de campioni prin Anghel Alexandra,  categoria 72 kg  și Kovacs Răzvan,  categoria 57 kg. 
Coman Ștefan  a câștigat medalia de argint,  categoria 65 kg  și  Surugiu Cristian,  categoria  65 , medalia de bronz. 
Bora Alisa categoria 50 kg, locul 4 si Constantin Gheorghe categoria 70 kg, locul 5

CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE SHOTOKAN - WSF ISTANBUL, TURCIA

09.11.2021
CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE SHOTOKAN - WSF ISTANBUL, TURCIA

CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE SHOTOKAN - WSF

ISTANBUL, TURCIA – 05-07.11.2021

 ORGANIZATORI : FEDERAȚIA MONDIALĂ DE KARATE SHOTOKAN, FEDERAȚIA TURCĂ DE KARATE.

LOCUL DESFASURARII: COMPLEXUL HOTELIER ”WOW” ISTANBUL.

ȚĂRI PARTICIPANTE : 30 ȚĂRI; 1100  SPORTIVI .

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA :  10 SPORTIVI.

REZULTATE CS UNIVERSITATEA CRAIOVA


Campionatul Balcanic U 15

31.10.2021
Campionatul Balcanic U 15

La Xanthi, Grecia a avut loc în perioada 27-30.10.2021 Campionatul Balcanic U 15,

Rezultatele obținute de sportivii noștri :
Boicea David locul 3, categoria 62 kg. 
Cazacu Luca locul 5, categoria 75 kg. 

Cupa României lupte seniori

17.10.2021
Cupa României lupte seniori

La sfârșitul acestei săptămâni,  la Constanța a avut loc Cupa României seniori .

Sportivii noștri au obținut următoarele rezultate:
Kovacs Răzvan locul 1, categoria 57 kg 
Coman Ștefan locul 3, categoria 70kg 
Surugiu Cristian, locul 4, categoria 65 kg 
Bora  Alisa categoria 50 kg,  locul 4

Campionatul mondial de lupte pe plajă

26.09.2021
Campionatul mondial de lupte pe plajă

În perioada 23-26.09.2021, a avut loc la Constanța Campionatul mondial de lupte pe plajă.  Sportiva noastră Bora Alisa a terminat competitia pe locul 4.


CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN & CUPA ROMÂNIEI - WSFRÂMNICU VÂLCEA - 25.09.2021

26.09.2021
CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN & CUPA ROMÂNIEI - WSFRÂMNICU VÂLCEA  - 25.09.2021

CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN &

CUPA ROMÂNIEI - WSF

RÂMNICU VÂLCEA  - 25.09.2021

 

 

 

ORGANIZATORI : FRK, COMISIA NATIONALA WSF, CS CHIMIA  RÂMNICU VÂLCEA.

LOCUL DESFASURARII: SALA SPORTURILOR  ”TRAIAN” – RÂMNICU VÂLCEA

CLUBURI PARTICIPANTE : 19 CLUBURI; 246  SPORTIVI .

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA :  11 SPORTIVI.


Beach Wrestling World Ranking Series

14.09.2021
Beach Wrestling World Ranking Series

În perioada 10-12.09.2021, La Katerini/ Grecia a avut loc ultima etapă de  Beach Wrestling World Ranking Series, unde Coman Ștefan a obținut locul III, loc ce i-a adus calificarea în Finala  Beach Wrestling World de la Constanța- 25-26.09.2021.


Campionatului național de lupte U 23

01.08.2021
Campionatului național de lupte U 23

Ieri la Lugoj s-a terminat finala Campionatului național de lupte U 23.

Sportivii  noștrii au obținut cate o medalie de fiecare culoare.
Aur, Coman Ștefan,  categoria 70 kg.
Argint, Constantin Gheorghe,  categoria 74 kg
Btonz, Bora Alisa,  categoria 50 kg

Rezultatele 2020

07.07.2021

Cupa României (25-26 Iunie 2021)

27.06.2021
Cupa României (25-26 Iunie 2021)
Cupa României (25-26 Iunie 2021)
 
Mitran David 90 kg - locul I
Rîciu Cleonia 57kg - locul I
Bota Cătălin 90kg - locul II
Dragotescu Eusebiu 60kg - locul II
Prejbeanu Dorina 48kg - locul III
Vacaru Florian +78kg - locul III
 
locul III in clasamentul pe cluburi 
 
Campionat National seniori, sol (27 iunie 2021)
 
Rîciu Cleonia 63 kg  loc III

Finala Campionatului național de lupte pe plajă și traseu aptitudini

20.06.2021
Finala  Campionatului național de lupte pe plajă și traseu aptitudini

Ieri la Costinești  s-a terminat Finala  Campionatului național de lupte pe plajă și traseu aptitudini.

Boicea David a castigat medalia de aur la traseu aptitudini categoria 62 kg, , iar la lupte pe plaja a obținut medalia de bronz.

Memorialul Dumitru Popescu Editia a V-a

29.05.2021
Memorialul Dumitru Popescu Editia a V-a

Memorialul Dumitru Popescu Editia a V-a

Au participat 65 de sportivi impartiti pe categorii de varsta.

12-13 ani Spada Feminin si Masculin

10-15 ani Spada Feminin si Masculin


Boicea David câștigă titlul de campion național la lupte U 15

09.05.2021
Boicea David câștigă titlul de campion național la lupte U 15

Boicea David câștigă titlul de campion național la lupte U 15,  Târgu Mureș 2021


Finala cupei României la lupte Juniori 3

25.04.2021
Finala cupei României la lupte Juniori 3

Azi la Odorheiul Secuiesc s-a încheiat  Finala cupei României la lupte Juniori 3.

Rezultate :
Boicea David,  medalia de aur,  categoria 62 kg. 
Bora Alexandru , medalia de bronz,  categoria 57 kg.

TENIS-Divizia A din cadrul Campionatului Național Echipe Seniori

18.04.2021
 TENIS-Divizia A din cadrul Campionatului Național Echipe Seniori
In data de 17aprilie 2021 a avut loc la București prima manșă a semifinalei Diviziei A din cadrul Campionatului Național Echipe Seniori.
Echipa CS Universitatea Craiova I, condusă de antrenorul Vasile Florea, având în componență următorii sportivi: Alex Glogogeanu, Cristian Bogdan, Daniel Simulescu, Mihăiță Mănescu și Horia Ursuț, a câștigat cu scorul de 3-0 meciul cu ACTT București.
Meciul retur va avea loc la Craiova sâmbăta viitoare, câștigătoarea barajului urmând a promova în Superligă.

 


Turneu Final – DIVIZIA A Masculin

15.04.2021
Turneu Final – DIVIZIA A Masculin

Program jocuri

 Turneu Final – DIVIZIA A Masculin

 16-18aprilie 2021

 Sala Szabo Katy-Sfântu Gheorghe


Turneu internațional " Dan Kolov & Nikola Petrov"

11.04.2021
Turneu internațional

Ieri la Plovdiv, Bulgaria, s-a terminat puternicul turneu internațional " Dan Kolov & Nikola Petrov".

Româniaa fost reprezentată  la categoria 65 kg de sportivul nostru, Coman Ștefan,  caobținut medalia de argint. 

Turneul Internațional seniori U 23," Petko Sirakov & Ivam Iliev

28.03.2021
Turneul Internațional  seniori U 23,

Azi în Bulgaria s-a terminat Turneul Internațional  seniori U 23," Petko Sirakov & Ivam Iliev.

CS Universitatea Craiova a fost reprezemtaya de Coman Ștefan la categoria 65 kg, care a obținut medalia de aur. 

Turneu 4 Campionat Național Divizia A 2020-2021 Buzău 18-21 martie 2021

21.03.2021
Turneu 4 Campionat Național Divizia A 2020-2021  Buzău 18-21 martie 2021

4 VICTORII DIN 4 MECIURI

 Rezulate Turneu 4 Campionat Național Divizia A 2020-2021

Buzău 18-21 martie 2021

 Etapa XI, 18.03.2021

CSU CRAIOVA –CSU C-TIN BRÂNCUȘI TG.JIU 28-23 (12-9)

 Etapa XII, 19.02.2021

CNOPJ BUCUREȘTI– CSU CRAIOVA 23-39 (13-18)

 Etapa XIII, 20.03.2021

CSU CRAIOVA –AJC DOBROGEA SUD II CONSTANȚA 44-32 (23-13)

 Etapa XIV, 21.03.2021

CS MEDGIDIA – CSU CRAIOVA 26-33 (12-15)

 

 


Clubul nostru este alaturi de marii campinoni

12.03.2021
Clubul nostru este alaturi de marii campinoni

 Clubul Sportiv Universitatea Craiova este alaturi de marii campini care au facut performanta in scrima.


Clubul nostru este alaturi mereu de marii campinoni

12.03.2021
Clubul nostru este alaturi mereu de marii campinoni

Clubul Sportiv Universitatea Craiova este alaturi de marii campini care au facut performanta in scrima.


Turneul III Divizia A sezon 2020-2021

12.02.2021
Turneul III Divizia A sezon 2020-2021

Turneul III Divizia A sezon 2020-2021

Etapele 8, 9, 10

Program meciuri Seria B

19-21februarie 2021

Sala Romeo Iamandi- Buzău

Vineri

19.02.2021

15.20

CS Universitatea Craiova – CS Dinamo București II

Sâmbătă

20.02.2021

15.20

CSM Alexandria - CS Universitatea Craiova

Duminică

21.02.2021

12.40

CS Universitatea Craiova - CSM București II

Rezulate Turneu 3 Campionat Național Divizia A 2020-2021

Buzău 19-21 februarie 2021

 19.02.2021

CSU CRAIOVA – DINAMO II BUCUREȘTI 46-23 (26-10)

 Marcatori:

 Păun C. - 9, Gușatu R. - 8, Ianăși O. - 5, Luntraru V.- 5, Bouroș M.- 4, Budoiu L. - 4, Coadălată S.- 4, Rușeanu G.- 3, Pătru A.-  2, Neacșu V.- 2, Micu V., Portari : Lupitu R., Gheorghiță C., Gheorghe R.

 20.02.2021

CSM ALEXANDRIA – CSU CRAIOVA 30-28 (16-13)

 Marcatori:

 Ianăși O.- 11, Păun C. - 8, Gușatu R.- 4, Coadălată S.- 3, Budoiu L.- 1, Bouroș M. - 1, PătruA., Micu V., Portari : Lupitu R, Gheorghiță C., Gheorghe R.

 21.02.2021

CSU CRAIOVA – CSM II BUCUREȘTI 22-20 (15-11) 

 Marcatori:

 Ianăși O.- 6, Păun C. - 6, Gușatu R. - 5, Budoiu L. - 3, Rușeanu G. - 1, Coadălată S. - 1, Pătru A., Bouroș M., Micu V. , Portari: Lupitu R., Gheorghiță C.


Returul Diviziei A din cadrul Campionatului Național Echipe Seniori

12.02.2021
Returul Diviziei A din cadrul Campionatului Național Echipe Seniori
Azi 12 februarie 2021 a început la Bistrița returul Diviziei A din cadrul Campionatului Național Echipe Seniori. 
Echipa de tenis de masă a CS Universitatea Craiova I , condusă de antrenorul Vasile Florea, are în componență următorii sportivi : 
 
Alex Glogogeanu
Cristian Bogdan
Daniel Simulescu
Mihăiță Mănescu
Horia Ursuț
 

Finala Campionatului național rezervat seniorilor u 23 si cadeților

29.11.2020
Finala Campionatului național rezervat seniorilor u 23 si cadeților

Ieri în orașul Constanța s-a desfasurat Finala Campionatului național rezervat seniorilor u 23 si cadeților. A fost ultimul concurs national din acest an, unde am reușit urmatoarele rezultate:

Alexandra Anghel medalie de aur,  categoria 72 kg. 
Ștefan Coman medalie de aur, categoria 65 kg. Ionuț Răduică medalie de argint. 
Urmează  pentru luptătorii  noștri, Anghel Alexandra și Kovacs Răzvan,   Cupa mondială  la seniori in perioada 12-20 decembrie,  la Belgarad.

Turneul Internațional de lupte din Polonia.

05.11.2020
Turneul Internațional de lupte din Polonia.

Răzvan Kovacs a câștigat medalia de aur la Turneul Internațional de lupte din Polonia.

Este primul concurs internațional  la care au participat luptătorii noștri, de când a început această  pandemie.

 


Finala Campionatului național de seniori

24.10.2020
Finala Campionatului național de seniori

Azi la Reșița s-a încheiat Finala Campionatului național de seniori, atât la individual cât si la echipe.

Rezultatele obținute la Individual: 
Anghel Alexandra, medalie de aur , categoria 72kg.
Kovacs Răzvan,  medalie de aur, categoria 57 kg. 
Raduică Ionuț,  medalie de argint,  categoria 79 kg. 
Surugiu Cristian, medalie de bronz,  61 kg.
Constantin Sergiu,  medalie de bronz, 61 kg. 
Coman Ștefan,  medalie de bronz, 65 .
Constantin Gheorghe,  medalie de bronz,70 kg.
La echipe am obținut titlul de Vicecampioni. 
Echipa CS Universitatea Craiova.
Kovacs Răzvan,  57 kg 
Surugiu Cristian,  61 kg 
Constantin Sergiu,  65 kg 
Coman Ștefan,  70 kg 
Constantin Gheorghe, 74 kg 
Raduică Ionuț,  79 kg 
Ieremia Cătălin,  97 kg 
Suntem  mulțumiți de rezultate , cu toate ca la Coman Ștefan se putea mai mult.
Coman Ștefan a pierdut in fața  lui Oklopkov, medaliatul de  la campionatul european de seniori din acest an cu scorul de 2 -1. 
Si asta cu putin ajutor pentru " Stelistul" 
Oklopkov Nicolai

Campionatului national de lupte juniori U 20

18.10.2020
Campionatului national de lupte juniori U 20

Azi la Bacău,  s-a terminat finala campionatului national de lupte juniori U 20.

Alisa Bora a reusit si de data asta sa urce pe podium, cucerind medalia de argint la categoria 50 kg.Asta după ce săptămâna trecută a reușit aceeasi pwrformanta la luptele pe plajă. 

Finala Campionatului național de lupte pe plajă, U17,U 20 și seniori

10.10.2020
Finala Campionatului național de lupte pe plajă, U17,U 20 și seniori

Azi s-a terminat Finala Campionatului național de lupte pe plajă, U17,U 20 și seniori, desfășurat la Târgoviște .

Rezultate: 
Bora Alisa,  medalie de argint la categoria 50 kg- U17
Bora Alisa,  medalie de argint,  50 kg - U 20.
Constantin Gheorghe,  locul IV, seniori, categoria 70 kg

ATLETISM - PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

30.03.2020
ATLETISM - PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

ROMANIA

MINISTERUL EDUCATIEI SI CERCETARII

CLUBUL SPORTIV UNIVERSITATEA CRAIOVA

 

PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

Perioada 11.03.2020-22.04.2020

 

  • ATLETISM

 

2 - 4 minute alergare pe loc

10 -15 minute exerciții de mobilitate

Circuit:

-20 sec. alergare cu joc de glezne de pe loc

- 20 x abdomene

-20 sec. pendularea gambei

- 20 x extensii de trunchi din culcat facial

-20 sec. alergare cu genunchi sus de pe loc

-10-15 x flotări

Circuitul se poate repeta de 3-5 x  , în funcție de nivelul de pregătire.

Pauză : 2-4 minute  cu  exerciții de respirație


SCRIMA - PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

30.03.2020
SCRIMA - PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

ROMANIA

MINISTERUL EDUCATIEI SI CERCETARII

CLUBUL SPORTIV UNIVERSITATEA CRAIOVA

 

PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

Perioada 11.03.2020-22.04.2020

10-15 minute exerciții de mobilitate

Circuit:

- fandări in fata 6 x 50

- genuflexiuni în poziție de garda 6x50

- genuflexiuni - gardă inversă 6 x50

-  flotări 6 x15

- abdomene 6 x 20

- exerciții izometrice 6 x 30 sec.


LUPTE - PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

30.03.2020
LUPTE - PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

ROMANIA

MINISTERUL EDUCATIEI SI CERCETARII

CLUBUL SPORTIV UNIVERSITATEA CRAIOVA

 

PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

Perioada 11.03.2020-22.04.2020

Încălzire de pe loc (stretching) 10 minute.

Materiale necesare (saltea , gantere , keet ball)

Exerciții pentru trenul  superior:

- flotări 10 x 20 – 1 minut pauză.

- balansări in pod :10 x 20 – 1 minut pauză.

- abdomene :10 x 20 -1 minut pauză.

Pauza 1 -30 minute

- extensii: 10 x 20 – 1 minut pauză

- din picioare – biceps 10 x 20 -1 minut pauză

După cinci serii pauza este de trei minute

Exerciții pentru trenul  inferior:

- genuflexiuni :10 x 20 -1 minut pauză

- simulare atac la coapsă :10 x 20 -1 minut pauză

- simulare atac la ambele coapse : 10 x 20 -1 minut pauză

- simulare apărare la o coapsa :10 x 20 -1 minut pauză

- simulare apărare la ambele coapse: 10 x 20 –pauză 1 minut

După cinci serii pauză este de trei minute


BADMINTON - PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

30.03.2020
BADMINTON - PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

ROMANIA

MINISTERUL EDUCATIEI SI CERCETARII

CLUBUL SPORTIV UNIVERSITATEA CRAIOVA

 

PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

Perioada 11.03.2020-22.04.2020

Alergare ușoara  pe loc 3 x 30 secunde –pauza 30 secunde

- alergare cu pendularea gambei pe loc 3 x 30 sec.-pauza 30 sec.

- alergare cu joc de glezne pe loc 3 x 30 sec.-pauza 30 sec.

- exerciții de gimnastica pentru dezvoltarea mobilității articulare:

- rotari de brațe înainte/înapoi: 3 x 8

- extensii si îndoiri de trunchi: 3 x 8

- îndoiri laterale de trunchi  cu arcuire: 3 x 8

- rotari de trunchi : 3 x 8

- fandări laterale dreapta / stânga : 1 x 8

- fandări înainte piciorul drept / sting 1 x 8

-  Dezvoltarea îndemânării specifice:

  • Conducerea mingii pe verticala cu priza de dreapta 60 x
  • Conducerea mingii pe verticala cu priza de dreapta 60 x
  • Conducerea mingii pe verticala cu priza alternativa 60 x
  • Dezvoltarea forței generale:
  • Sărituri ca mingea 3 x 15
  • Genuflexiuni simple 3 x 10
  • Din culcat dorsal cu sprijin pe antebrațe , forfecarea picioarelor in plan lateral la 90 de grade 3 x 10
  • Din culcat dorsal cu sprijin pe antebrațe , forfecarea picioarelor in plan sagital la 90 de grade 3 x 10
  • Alergare ușoara pe loc -1 minut

JUDO - PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

30.03.2020
JUDO - PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

ROMANIA

MINISTERUL EDUCATIEI SI CERCETARII

CLUBUL SPORTIV UNIVERSITATEA CRAIOVA

 

PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

Perioada 11.03.2020-22.04.2020

 

10-15 minute exerciții de mobilitate.

  • Circuit 2 x :
  1. 1x flotare ,1x abdomen,1 x extensie ,1 x genuflexiune

2 x flotări , 2 x abdomene , 2 x extensii , 2 x genuflexiuni

3x flotări , 3 x abdomene ,3 x extensii , 3 x genuflexiuni

4 x flotări, 4x abdomene , 4x extensii ,4 x genuflexiuni

5x flotări , 5x abdomene , 5 x extensii ,5 x genuflexiuni

4 x flotări, 4x abdomene , 4x extensii ,4 x genuflexiuni

3x flotări , 3 x abdomene ,3 x extensii , 3 x genuflexiuni

2 x flotări , 2 x abdomene , 2 x extensii , 2 x genuflexiuni

1x flotare ,1x abdomen,1 x extensie ,1 x genuflexiune

                           Pauza de revenire.

 

  1. – doi pași lateral stingă se intra la procedeul favorit
  • doi pași lateral dreapta se intra la procedeul favorit.
  • Doi pași in fata se intra la procedeul favorit
  • Doi pași in spate se intra la procedeul favorit

Pauza 2 minute

10 x flotări

10 x abdomene

10 x extensii

10 x genuflexiuni

 

  • Forța specifica

- sprijin pe antebrațe pe vârful picioarelor cu menținere 30 sec./90 pauza

- din șezând sprijin pe antebrațe cu picioarele ridicate in echer – 30 sec./90 pauza

- din stând picioarele ușor depărtate semigenuflexiune -30 sec./90 pauza

- din culcat facial – extensii ale trunchiului 30 sec /90 pauza

- culcat lateral cu sprijin pe antebrațul sting  si partea exterioara a labei piciorului sting - 20 sec /90 pauza

- culcat lateral cu sprijin pe antebrațul drept  si partea exterioara a labei piciorului drept - 20 sec /90 pauza

 

 

                         IV ) Exerciții de echilibru

  • stând pe vârful picioarelor menținere 30 sec.
  • stând pe virul piciorului drept , menținerea piciorului sting îndoit la piept 30 sec.
  • stând pe vârful piciorului sting , menținerea piciorului drept  îndoit la piept 30 sec.
  • sprijin pe piciorul drept , laba piciorului sting lateral stânga , menținerea echilibrului – 20 x balansări
  • sprijin pe piciorul sting , laba piciorului drept lateral dreapta  , menținerea echilibrului – 20 x balansări

 

  1. Exerciții de mobilitate
  • sfoara – menținere : 30 sec. /pauza 90 sec.
  • podul menținere : 20 sec, /pauza 90 sec.
  • șezând cu picioarele întinse spre înainte ,îndoirea trunchiului cu atingerea genunchilor cu frunte capului.
  • șezând cu picioarele întinse lateral cu îndoirea  laterala a trunchiului pe piciorul sting cu menținere 10 sec.
  • șezând cu picioarele întinse lateral cu îndoirea  laterala a trunchiului pe piciorul drept cu menținere 10 sec.
  • culcat facial , extensia trunchiului cu mina stânga si  atingerea calciului drept 10 x
  • culcat facial , extensia trunchiului cu mina dreapta si atingerea calciului sting 10x

 


HANDBAL - PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

30.03.2020
HANDBAL - PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

ROMANIA

MINISTERUL EDUCATIEI SI CERCETARII

CLUBUL SPORTIV UNIVERSITATEA CRAIOVA

 

PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

Perioada 11.03.2020-22.04.2020

 10-15 Minute exercitii mobilitate

                           Scoala alergarii:

                           -alergare joc de glezne pe loc 30 sec

                           -alergare genunchi la piept pe loc 30 sec

                           -alergare pendularea gambelor inapoi pe loc 30 sec

                           -semigenoflexiuni cu usoara saritura pe loc 30 sec

   -usoare sarituri laterale cu mentinere pe un picior, indoit din genunchi 2-3 sec x 20ex

   -usoare sarituri inspre inainte cu mentinere, indoit din genunchi 2-3 sec x 20ex

    -sarituri pe loc cu apropiere si departare a picioarelor in toate planurile 30sec

    -pasiri laterale in semigenoflexiune cu mentinere 2-3 sec x 20ex

                           Izometrie

                           -semigenoflexiune mentinut 30 sec

                           -sprijin pe coate ,pozitie flotare 30 sec

                           -sprijin pe palme,pozitie pe spate mentinere 30 sec

   -sprijin lateral stanga si dreapta pe cot,picioarele intinse,unul peste altul, corpul lateral stg si dr.30 sec

   -pozitie abdomen se executa vaslire 15 sec dupa care 15sec mentinut pozitie abdomen cu picioarele intinse si rridicate de pe sol 15 sec x15sec x15sec x15sec = 1 minut x3 repetari cu pauza.

Forta

   -abdomene in diferite stiluri 30 buc.x5 serii

   -flotari diferite stiluri 20 buc x 5 serii

   -extensii spate diferite stiluri 25buc x5 serii

Exercitii de streacing 10 minute.


TENIS DE MASA - PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

30.03.2020
TENIS DE MASA - PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

ROMANIA

MINISTERUL EDUCATIEI SI CERCETARII

CLUBUL SPORTIV UNIVERSITATEA CRAIOVA

 

PROGRAM DE PREGATIRE PENTRU ACASĂ

Perioada 11.03.2020-22.04.2020

Incalzire fizica generala :

  • Alergare pe loc - 3-5 min (cu genunchii sus , cu calcaiele la sezuta, etc )
  • Exercitii fizice gen incalzire specifica :

 - rotiri ale gatului in ambele sensuri - 8 rotatii

-rotiri ale bratelor cu cotul indoit in ambele sensuri - 8 rotatii

-extensii ale bratelor in lateral si sus-jos , cu bratele intinse – 8 extensii

-extensii cu aplecari cu bratele intinse  – 2 sus -2 jos – 2 serii x 8

-fandari laterale si inainte-inapoi -2 serii x 8

Exercitii tehnice specifice executate cu paleta :

-contre forhand 2 serii x 20 lovituri

-contre rever – 2 serii x 20 lovituri

-topspin forhand – 2 serii x 20 lovituri

-topspin rever – 2 serii x 20 lovituri

-topspin 1 forhand - 1 rever - 2 serii x 20 lovituri

-topspin 1 forhand -1 rever, 2 forhand -2 rever – 2 serii x 20 lovituri

-jonglari cu mingea pe paleta pentru incepatori

 

Nota : Toate aceste exercitii se vor executa in regim de simulare la masa de                           

 joc cu pauza de 15-20 sec. intre serii si in functie de nivelul de

 pregatire si daca este posibil in fata unei oglinzi

            

Pauza 5-10 minute in functie de nivelul de pregatire

Exercitii Fizice generale :

-abdomene – 2-4 serii x 15-20

-flotari – 2-4 serii x 15-20

-genoflexiuni – 2-4 serii x 15-20

-stat in pozitie gen pe scaun cu bratele intise in fata 2x45 sec (avansati)

-koreene – 2 serii x 15-20 (in functie de spatiu disponibil)

Nota: Toate aceste exercitii se pot executa si gen circuit , cu pauza de 10-20

            sec. intre ele in functie de nivelul de pregatire.

           Pauza de revenire de cca. 1-2 min. dupa terminarea fiecarui circuit

 Stretching : 5-10 min. in functie de spatiul disponibil

 


Selecția în cadrul lotului Național între Kovacs Răzvan CS Universitatea Craiova și Dokov Andrei CSA Steaua București.

08.03.2020
Selecția în cadrul lotului Național între Kovacs Răzvan CS Universitatea Craiova și Dokov Andrei CSA Steaua București.
La sfarsitul săptămânii, la Chișinău a avut loc selecția în cadrul lotului Național între Kovacs Răzvan CS Universitatea Craiova și Dokov Andrei CSA Steaua București. Selectia a fost în  sistemul cine câștigă două meciuri din trei, primul meci;
Kovacs Răzvan câștigă cu 6-2, iar in meciul doi câștigă cu 4-0.
Așa că  pe lângă  Anghel Alexandra  și  Kovacs Răzvan  va reprezenta clubul , orașul  și România la primul Turneul de calificare la Jocurile Olimpice. 
Turneul va avea loc in data de 18-22 martie la Budapesta. 
Sperăm sa aibă o evoluție bună  si sa obtina biletele pentru Tokyo. 

Turneul Internațional din Polonia

26.01.2020
Turneul Internațional din Polonia

Kovacs Răzvan castiga medalia de aur la Turneul Internațional din Polonia.


Turcia la Turneul International

19.01.2020
Turcia la Turneul International

Dupa ce Alexandra Anghel,  a câștigat medalia de bronz, in Turcia la Turneul International " Yasar Dogu", aseara colegul ei Răzvan Kovacs a reusit sa castige  si el tot medalia de bronz la Grand prix-ul Franței Henry Delagne. 

Urmează  in luna Februarie la Roma, Campionatul european de seniori .

Cupa României de lupte seniori

16.11.2019
Cupa României de lupte seniori
Rezultate la Cupa României de lupte seniori, 
Sf Gheorghe 15-17.11.2019:
Anghel Alexandra loc 1 categoria 68kg,  Constantin Gheorghe locul 2,categoria 74kg si Coman Ștefan locul 3, categoria 65kg.
Clasament pe cluburi la masculin locul 3

 


Cupa României de lupte juniori, Putna 08-10.11.2019

11.11.2019
Cupa României de lupte juniori, Putna 08-10.11.2019

Cupa României de lupte juniori, Putna 08-10.11.2019

Coman Stefan locul 2 si Bora Ștefi locul 3

CAMPIONATUL EUROPEAN DE KARATE SHOTOKAN (WSF)

04.11.2019
CAMPIONATUL EUROPEAN DE KARATE SHOTOKAN (WSF)

CAMPIONATUL EUROPEAN DE KARATE SHOTOKAN (WSF)

SKOPJE – MACEDONIA DE NORD  01-03.11.2019

 

  • SALA POLIVALENTA ”BORIS TRAJKOVSKI” - SKOPJE;
  • 19 tari participante si 780 sportivi;
  • CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: 9 sportivi.

Cupa României de U17

02.11.2019
Cupa României de U17

Bora Alisa castiga medalia de aur la Cupa României de U17, Pitesti 1-3.11.2019

 


Finala Campionatului național individual de lupte U13

20.10.2019
Finala Campionatului național individual de lupte U13

In perioada 17-20 octombrie, la Medgidia s-a desfășurat Finala Campionatului național individual de lupte U13.

Sportivul Boicea David a obtinut medalia de argint la categoria 42 kg. 

CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN - WSF TARGU SECUIESC 11-13.10.2019

20.10.2019
CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN - WSF TARGU SECUIESC   11-13.10.2019

CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN - WSF

TARGU SECUIESC   11-13.10.2019

 

 

 

ORGANIZATORI : FRK, COMISIA NATIONALA WSF, CS MIKADO COVASNA.

LOCUL DESFASURARII: SALA SPORTURILOR  TARGU SECUIESC.

CLUBURI PARTICIPANTE : 27 CLUBURI - 280  SPORTIVI .

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA :  14 SPORTIVI.

 

REZULTATE CSU CRAIOVA

 


Jocurile Mondiale de lupte pe plajă

15.10.2019
Jocurile Mondiale de lupte pe plajă

La Doha, in Qatar, Coman Ștefan a obținut medalia de bronz în categoria 70kg, la Jocurile Mondiale de lupte pe plajă. 


Finala Campionatului național de lupte ,U 23

05.10.2019
Finala Campionatului național de lupte ,U 23

Azi la Covasna, s-a incheiat Finala Campionatului național de lupte ,U 23.

CS Universitatea Craiova a obtinut urmatoarele rezultate:
Kovacs Răzvan medalie de aur, categoria 57 kg, Constantin Sergiu medalie de argint,  categoria 61 kg, Constantin Gheorghe medalie de argint, categoria 65 kg Coman Ștefan medalie de argint, categoria 70 kg, Raduica Ionuț medalie de bronz, categoria 79 kd si Anghel Alexandra medalie de aur,  categoria 72 kg.
In clasamentul pe cluburi CS Universitatea Craiova a obținut locul 1.

Turneul International "Murad Karaev"

30.09.2019
Turneul International

Duminca la Harkov in Ukraina, Kovacs Razvan,categoria57 kg, a castigat medalia de aur la Turneul International "Murad Karaev"


Campionatul Național de lupte pe plajă

01.09.2019
Campionatul Național de lupte pe plajă
Rezultatele  de la Campionatul Național de lupte pe plajă,  juniori si seniori:
La seniori,
Podiumul a fost ocupat de sportivii de la CS Universitatea Craiova  la categoria -70kg
Loc 1, Coman Ștefan, loc 2,Constantin Gheorghe  si loc 3, Kovacs Răzvan 
La juniori Coman Ștefan a castigat fara probleme titlul National.
De fapt Coman Ștefan  a reusit ca si anul trecut sa castige titlurile nationale atat la juniori cât si la seniori.
De mentionat ca este calificat la jocurile mondiale de plajă din acest an, jocuri ce se desfășoară în  Qatar ,luna viitoare

Turneul Internațional de lupte " Ion Corneanu si Ladislau Simon"

04.08.2019
Turneul Internațional  de lupte
Azi  s-a terminat Turneul Internațional  de lupte " Ion Corneanu si Ladislau Simon"
Anghel Alexandra a  obtinut locul 1, 72kg  , iar Kovacs Răzvan, locul 3 la 57 kg

Finala Campionatului național individual de seniori la lupte

21.07.2019
 Finala Campionatului național individual de seniori la lupte

Azi la Reșița  s-a încheiat Finala Campionatului național individual de seniori la lupte.

CS Universitatea Craiova a obținut urmatoarele rezultate:
La băieți. 
Un titlu de Campion național prin Kovacs Răzvan la categoria 57kg,  si doua titluri de vicecampioni prin Coman Ștefan la 65 kg si Moise Ionuț  la 70kg, si doua locuri 5, prin Surugiu Cristian  si Constantin Sergiu,  ambii la categoria 61kg. 
La lupte feminin, Anghel Alexandra a castigat titlul de campioană națională  la categoria 72kg. 
De mentinat ca Moise Ionuț s-a accidentat la genunchi in semifinala cu sportivul Evgheni Volcov de la STEAUA BUCUREȘTI,  pe care l-a depasit cu scorul de 6-5,iar in finala nu a mai luptat.
In urma acestor rezultate CS UNIVERSITATEA CRAIOVA a ocupat locul doi in clasamentul pe cluburi, fiind intrecuta de Steaua București. 

Campionatele europene de lupte juniori u20

09.06.2019
Campionatele europene de lupte juniori u20

Coman Ștefan  a pierdut finala pentru medalia de bronz la Campionatele europene de lupte juniori u20.

Scor 1-1 in favoarea adversarului din Belarus.
Belarusul a facut ultimul punct.

Campionatului național de lupte rezervat cadetilor

02.06.2019
Campionatului național de lupte rezervat cadetilor

La Costanta s-a incheiat Finala Campionatului național de lupte rezervat cadetilor.

Pentru CS Universitatea Craiova a participat Iovan Andriana si a obținut medalia de argint. 

CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE SHOTOKAN

27.05.2019
CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE SHOTOKAN

    CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE SHOTOKAN (WSF)

BUCURESTI - ROMANIA  24-26.05.2019

 

  • SALA POLIVALENTA BUCURESTI;
  • 38 tari participante si 1600 sportivi;
  • CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: 8 sportivi.

 

 CSU CRAIOVA

 

                       LOCUL I

  1. IORDACHE GABRIEL        - KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIORI   -67KG;
  2. GOGOLOSI BOGDAN        - KUMITE IND. WKF SENIORI  - 60KG;
  3. CALARASU ISABEL - KUMITE  WKF  JUNIOARE -59KG;
  4. GOGOLOSI BOGDAN         - KUMITE ECHIPE SENIORI;

IORDACHE GABRIEL

  1. CALARASU ISABEL - KATA ECHIPE SENIOARE.

LUPEANU ALDANA

VASILE MADALINA

   LOCUL II

  1. GOGOLOSI BOGDAN      - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI  - 60KG;
  2. GOGOLOSI BOGDAN       - KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIORI OPEN;
  3. IORDACHE GABRIEL     - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI   -67KG;
  4. ROMBU ALEXANDRA         - KUMITE IND. WKF SENIOARE  -68KG;
  5. ROMBU ALEXANDRA        - KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIOARE  -68KG;
  6. LUPEANU ALDANA - KATA IND. SENIOARE;
  7. IORDACHE LUIZA         - KUMITE IND. SHOBU IPPON  SENIORI   -55KG;
  8. IORDACHE LUIZA - KATA ECHIPE SENIOARE;

ROMBU ALEXANDRA            

  1. MITRICA IONUT        - KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIORI  60KG;
  2. POPESCU DANIEL       - KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIORI 84KG;
  3. ROMBU ALEXANDRA      - KUMITE IND. WKF SENIOARE 68KG;
  4. ROMBU ALEXANDRA      - KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIOARE 68KG;
  5. IORDACHE LUIZA       - KATA ECHIPE SENIOARE.

ROMBU ALEXANDRA

 LOCUL III

  1. GOGOLOSI BOGDAN - KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIORI -60KG;
  2. MITRICA IONUT - KATA IND. SENIORI;
  3. MITRICA IONUT - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI   -60KG;
  4. MITRICA IONUT - KUMITE ECHIPE SENIORI;
  5. ROMBU ALEXANDRA    - KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIOARE  -68KG;
  6. IORDACHE LUIZA     - KUMITE IND. SHOBU SANBON  SENIORI   -55KG;
  7. IORDACHE LUIZA     - KUMITE IND. WKF  SENIORI  -55KG;
  8. IORDACHE LUIZA - KUMITE ECHIPE SENIOARE;

ROMBU ALEXANDRA

  1. VASILE MADALINA   - KUMITE IND. WKF  JUNIOARE  -53KG;
  2. LUPEANU ALDANA - KUMITE IND. WKF  JUNIOARE- 59KG;
  3. CALARASU ISABEL - KUMITE ECHIPE JUNIOARE.

LUPEANU ALDANA

VASILE MADALINA

   LOCUL V

  1. MITRICA IONUT - KATA ECHIPE SENIORI.

IORDACHE GABRIEL

                    

PROFESOR-ANTRENOR

GERI  MITROI

 


Turneul International de lupte libere

26.05.2019
Turneul International de lupte libere

Sâmbătă la Stalingrad, Kovacs Răzvan, a obținut medalia de argint la Turneul International de lupte libere, in cadrul categorie 57 kg.


Turneul International Seniori U23

19.05.2019
Turneul International Seniori U23

Kovacs Răzvan confirma si la Turneul International Seniori U23 " FOR.A.SHUMILIN'S PRIZES"

KALININGRAD 17-19.05.2019.
Reușește sa obtina medalia de bronz ,invinge pe rand doi reprezentanti ai Rusiei si un reprezentant din Kazakstan.
A avut o prestatie buna la acest Turneu, acest lucru ne da sperante ca va face parte din lotul Romaniei de seniori pentru Jocurile de la Minsk din luna iunie.

Vasile Florea: „Proiectul nostru este renaşterea tenisului de masă“ Articol de Vartosu Alexandru

14.04.2019
Vasile Florea: „Proiectul nostru este renaşterea tenisului de masă“ Articol de  Vartosu Alexandru

„Am început de anul trecut să luăm copii şi să-i şcolim. Am şi postat pe pagina noastră oficială de facebook un anunţ de selecţie cu toate datele necesare şi avem şi grupe de copii, clasa pregătitoare I şi a II-a. Avem deja zece puşti care vin lunea, miercurea şi vinerea la antrenament şi, pe măsură ce evoluează, o să mărim şi doza de antrenament. Proiectul nostru este renaşterea tenisului de masă craiovean şi sperăm să-l aducem acolo unde a fost odată, pe vremea mea cel puţin“, a spus Vasile Florea, pentru GdS.


Campionatul European de lupte seniori

13.04.2019
Campionatul European de lupte seniori

La București s-a desfasurat Campionatul European de lupte seniori.

Anghel Alexandra,  a obtinut locul 4 dupa ce a pierdut meciul din finala mică in fața Tatianei Kolesnikova din Rusia.
Scor 5 la 4 pentru Kolesnikova.
De mentionat ca Anghel Alexandra  a concurat nerefacuta complet dupa accidentarea la coloana cervicala.
De fapt a fost sub semnul întrebării participarea la aceste Campionate Europene. 
Suntem dezamagiti de rezultat, dar multumiti ca nu a suferit o noua accidentare.

CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN - WSF PITESTI 29-31.03.2019

31.03.2019
CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN - WSF PITESTI   29-31.03.2019

CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN - WSF

PITESTI   29-31.03.2019

 

ORGANIZATORI : FRK, COMISIA NATIONALA WSF, CS SAMURAI DOJO PITESTI.

LOCUL DESFASURARII: SALA SPORTURILOR  TRIVALE.

CLUBURI PARTICIPANTE : 34 CLUBURI; 496  SPORTIVI .

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA :  9 SPORTIVI.


Campionatul European de seniori U 23 din Serbia - Novi Sad

10.03.2019
Campionatul European de seniori U 23 din Serbia - Novi Sad

Campionatul European de seniori U 23 din Serbia - Novi Sad.

Din delegatia Romaniei au facut parte si trei sportivi legitimați la CS Universitatea Craiova. 
Anghel Alexandra, locul 4, Kovacs Răzvan,  locul 5 și  Coman Ștefan locul 10.
Alexandra a fost la o repriza de titlul european, daca reusea sa treaca de sporiva din Belarus , termina concursul pe locul 1, asa jocul rezultatelor au aruncat-o pe locul 4.
Cel mai dezavantajat din toata competitia a fost Kovacs Răzvan in lupta pentru medalia de bronz .
Probabil federația  va face un memoriu la federatia internatională,  pentru viciere de rezultat.
Arbitru in cauza a si fost suspendat ulterior.

Bogdan Cristian locul 3 și medalie de bronz la Cupa României Juniori 1 , Buzău

28.01.2019
Bogdan Cristian locul 3 și medalie de bronz la Cupa României Juniori 1 , Buzău

Tenis de masa-Bogdan Cristian locul 3 și medalie de bronz la Cupa României Juniori 1 , Buzău 26-28.01.2019


Secția de lupte incheie anul 2018 cu multe succese atat pe plan intern cât și pe plan internațional.

19.12.2018
Secția de lupte incheie anul 2018 cu multe succese atat pe plan intern cât și  pe plan internațional.

Secția de lupte incheie anul 2018 cu multe succese atat pe plan intern cât și  pe plan internațional. 

In anul in care  Clubul nostru a sarbatorit 70 de ani de la înființare,  Alexandra Anghel a reușit sa devina sportiva anului in județul Dolj ,iar Aurel Cimpoeru devine Antrenorul anului. 
Tot odata Alexandra Anghel a   fost declarată sportiva anului si in Gala Laureaților la Federația Romana de Lupte,  secțiunea Seniori U 23 . 
Va dorim Sărbători fericite! 

Coman Stefan a obținut și titlul de super campion.

15.12.2018
Coman Stefan a obținut și titlul de super campion.

La Putna a avut loc ultimul concurs oficial al Federației Romane de Lupte, Cupa României la lupte Juniori

Coman Stefan loc 1, categoria 65 kg , Constantin Gheorghe loc 1, categoria 74 kg, Zidaru Simona loc 2, categoria 62 kg si Piroi Alin loc 3, categoria 92 kg

Coman Stefan a obținut și titlul de super campion. Asta petru ca a castigat atât campionatul cat si cupa la aceeași categorie de greutate


Cupa României de lupte la seniori.

29.11.2018
 Cupa României de lupte la seniori.
In perioada 28 -30 noiembrie, La Mamaia a avut loc Cupa României de lupte la seniori. 
Rezultate CS UNIVERSITATEA CRAIOVA : Anghel Alexandra loc 1 categoria 72 kg, Coman Stefan loc 1 categoria 65 kg, 
Constantin Gheorghe loc 2 categoria 70 kg. 
Cimpoeru Aurel loc 3 categoria 79 kg si Zidaru Simona loc 3 categoria 59 kg 
Iar Alexandra Anghel a obținut și titlul de super campioană.  Asta pentru ca a castigat cupa și campionatul la aceeași categorie de greutate, 72 kg. 

Cupa româniei de lupte, cadeți.

25.11.2018
Cupa româniei de lupte, cadeți.
Bună dimineața, 
Cupa româniei de lupte, cadeți. 
Tg Jiu 23 -15 . 11. 2018. 
Rezultate CS UNIVERSITATEA CRAIOVA a participat cu trei sportivi si a obținut următoarele rezultate :
Alisa Bora loc 2 categoria 40 kg, Alin Piroi, loc 3 categoria 92 kg si Stefi Bora loc 5 la categoria 51 kg

Campionatul Mondial de lupte U 23

18.11.2018
Campionatul Mondial de lupte U 23

Ieri la București  s-a terminat Campionatul Mondial de lupte U 23. 

De la CS UNIVERSITATEA CRAIOVA am fost reprezentați de Anghel Alexandra și  Coman Stefan. 
Alexandra Anghel a reusit să devină vicecampioana mondiala la categoria 72 kg, iar Coman Stefan a pierdut in optimi.
Astfel Alexandra Anghel reuseste si in acest an sa obțină trei medalii la Camipnate europene si mondiale. 
Dupa medlaliile de bronz de la campionatele europene de seniori si seniori U 23,  a venit si argintul la aceste Campionate Mondiale. 
Este cea mai valoroasa medalie din carieră. 

Campionatul Mondial de lupte pe plajă- Sarigerme /Turcia

08.10.2018
 Campionatul Mondial de lupte pe plajă- Sarigerme /Turcia

In perioada 5 -8 octombrie , a avut loc Campionatul Mondial de lupte pe plajă in localitatea Sarigerme /Turcia. 

De la CS UNIVERSITATEA CRAIOVA au participat Constantin Gheorghe categoria  70 kg s- a clasat pe locul 4 , pierzând finala mică cu reprezentantul Turciei și Coman Stefan categoria 70 kg s-a clasat pe locul 5. 
Amândoi sportivii au obtinut puncte valoroase  in ce priveste Calificarea la Jocurile Mondiale de lupte pe plajă de anul viitor, Jocuri ce vor avea loc in Argentina la Buenos Aires. 
Sunt mulțumit de pretatia celor doi  luptători Craioveni, și sper sa se califice unul dintre ei, chiar dacă obtin puncte, doar unul va reprezenta România la Jocurile Mondiale. 
Se califica primii 8 sportivi si mai sunt inca doua Turnee de calificare. 

Ultima etapă de Superliga seniori.

30.09.2018
Ultima etapă  de Superliga seniori.

La sfârșitul  acestei săptămâni la București a avut loc ultima etapă  de Superliga seniori. 

Deci UNIVERSITATEA CRAIOVA a  obținut medalia de bronz în Campionatul Național pe  echipe. 
Cei care au punctat sunt următorii sportivi :
Kovacs Razvan, categoria 57 kg, Constantin Sergiu, 61 kg, Coman Stefan 65 kg, Constantin Gheorghe, 70 kg, Cimpoeru Aurel 74 kg, si Raduica Ionut 86 kg. 

Campionatul Balcanic, Sarajevo /Bosnia & Herțegovina

09.09.2018
Campionatul Balcanic, Sarajevo /Bosnia & Herțegovina

Rezultate Campionatul Balcanic, Sarajevo /Bosnia & Herțegovina ,07-09. 09. 2018 :

Bora Alisa, medalie de aur, categoria 40 kg și 
Piroi Alin, medalia de bronz, categoria 110 kg.

Comunicat

03.09.2018
Comunicat

În calitate de director, doresc să adresez tuturor celor care s-au bucurat măcar o dată în viață de un succes al uneia dintre secțiile sportive ale clubului nostru, un călduros ”La Mulți Ani!”. Fotbal, handbal, atletism, baschet, volei, badminton, șah, scrimă, tenis de masă, judo, lupte, dans, orientare sportivă și bridge – discipline mai populare sau mai puțin cunoscute, dar toate caracterizate de aceleași principii și aceeași idee: performanțe și  măiestrie, totul pentru reprezentarea cu onoare a comunității caiovene. Pe lângă faptul că ne face corpurile și mințile mai sănătoase, sportul are o calitate specială, de a ne uni, de a ne face să ne simțim parte a ceva mai mare decât noi, parte a unei familii.


Finala Campionatului Național de lupte pe plajă la Cadeți, Juniori și Seniori.

02.09.2018
Finala Campionatului Național de lupte pe plajă la Cadeți, Juniori și Seniori.

Ieri la Mamaia  s-a încheiat  Finala Campionatului Național de lupte pe plajă la Cadeți, Juniori și Seniori. 

Rezultate la  Juniori : 
Coman Stefan loc 1, categoria -70 kg. 
Rezultate Seniori :
Coman Stefan loc 1, categoria 70 kg, 
Constantin Gheorghe loc 2, categoria -70 kg ,
Raduica Ionut loc 3,categoria -80 kg. 
Anghel Alexandra loc 2, categoria +70 kg 

Concurs pentru ocuparea pe perioadă nedeterminată a unui post vacant de antrenor tenis de masă

02.09.2018
Concurs pentru ocuparea pe perioadă nedeterminată a unui post vacant de antrenor tenis de masă

C.S.U. Craiova, cu sediul în Craiova, str. Gh. Doja, nr. 2, cod fiscal 7808985 organizează concurs pentru ocuparea pe perioadă nedeterminată a unui post vacant de antrenor tenis de masă, in data de 26.09.2018


Campionatul național de lupte seniori

16.07.2018
Campionatul național de lupte seniori

Rezultate Campionatul național de lupte seniori,  Reșița 13 -15. 07.2018

Anghel Alexandra medalia de aur, categoria 72 kg, Zidaru Simona medalia de argint, categoria 65 kg, Coman Stefan medalia de argint, categoria 65 kg și Pîslaru Ion medalia de bronz, categoria 97 kg. 
Ne pare rau ca nu am reusit sa obținem o medalie  de aur și  la băieți, ne-a lipsit  Moise Ionut ,  este in recuperare după  operatia la ligamente.
Am sperat că va reuși sa se impună Coman Stefan, dar din păcate nu a reușit de data asta. 

Campionatul Național de lupte rezervat juniorilor

18.06.2018
Campionatul Național de lupte rezervat juniorilor

In perioada 14 -17 iunie , la Câmpulung Muscel a avut loc Campionatul Național de lupte rezervat juniorilor. 

De la CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  au reusit sa câștige medalii următorii sportivi : 
Coman Stefan medalia de aur, categoria 65 kg, Constantin Gheorghe, medalia de argint, categoria 70 kg și Piroi Alin, medalia de argint, categoria 92 kg.

Turneul Internațional de lupte rezervat juniorilor

04.06.2018
Turneul Internațional de lupte rezervat juniorilor

Pentru CS UNIVERSITATEA CRAIOVA au participat Coman Stefan care a obținutmedalia de bronz la categoria 65 kg, Constantin Gheorghe care s-a clasat pe locul 8 și Zidaru Simona locul 7.


Campionatului Național de lupte U 23

14.05.2018
Campionatului Național de lupte U 23

Ieri la Iași, s-a încheiat Finala Campionatului Național de lupte U 23. 

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA a participat cu șase sportivi si toți au reușit să urce pe podium. 

Campionatul European de seniori din Rusia

05.05.2018
Campionatul European de seniori din Rusia

Alexandra Anghel reuseste la 20 de ani  sa obțină medalia de Bronz  la Campionatul European de seniori din Rusia 


CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE SHOTOKAN (WSF) ISTANBUL - TURCIA 20-22.04.2018

22.04.2018
CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE SHOTOKAN (WSF) ISTANBUL - TURCIA  20-22.04.2018

CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE SHOTOKAN (WSF)

ISTANBUL - TURCIA  20-22.04.2018

 

  • 34 tari participante si 1300 de sportivi;
  • CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: 7 sportivi;

 


Etapa de superliga seniori

31.03.2018
Etapa de superliga seniori

Joi si vineri la Timișoara a avut loc prima etapa de superliga seniori. 

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  s-a înscris in campionatul pe echipe, și  a reușit sa acumuleze 115 . 
Cu aceste puncte ne -am clasat pe locul 2.
In campionat sunt înscrise 6 echipe. 
Cei care au punctat sunt :
Kovacs Razvan loc 1categoria 57 kg -25 puncte, Coman Stefan loc 1 categoria 65 kg -25 puncte, Raduica Ionut loc 1 categoria 79 kg -25  puncte, Surugiu Cristian loc 2 categoria 61 kg -20 puncte și Constantin Gheorghe loc 2 categoria 70 kg . 
Ultima etapa va avea loc in toamnă, unde speram sa ne mentinem in primele trei echipe. 
In ultima etapa speram sa beneficiem si de aportul adus de Moise Adrian Ionut care acum a lipsit fiind in recuperare după  operatia la genunchi. 

CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN - WSF

12.03.2018
CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN - WSF

ORGANIZATORI : FRK, COMISIA NATIONALA WSF, CS MIKADO COVASNA.

LOCUL DESFASURARII: SALA SPORTURILOR.

CLUBURI PARTICIPANTE : 31 CLUBURI; 458  SPORTIVI .

CSU CRAIOVA: 7 SPORTIVI .


Turneul Internațional Nicolae Oriol

11.02.2018
Turneul Internațional Nicolae Oriol

La Chisinau s-a terminat Turneul Internațional Nicolae Oriol, unde au participat din partea CS UNIVERSITATEA CRAIOVA doi  sportivi.


Campionatele Nationale de Orientare

24.01.2018
Campionatele Nationale de Orientare
Cu gandul la UNIVERSIADA DE IARNA - Krasnoyarsk 2019, sportivii de la CSU Craiova au
inceput sa mareasca volumul de antrenament specifice probelor de orientare-schi si acest fapt
a condus la rezultate foarte bune la Campionatele Nationale. Federatia Romana de Orientare
a organizat aceste campionate in pasul Bucin(perioada 18-21.02.2018) in conditii foarte
bune beneficiind de zapada din belsug. 

Cupa Romaniei Juniori

10.12.2017
Cupa Romaniei Juniori

Rezultate Cupa Romaniei Juniori: 

Coman Stefan loc 1 categoria 66 kg. Constantin Denis loc 1 categoria 74 kg, Anghel Alexandra, loc 1 categoria 72 kg, Zidaru Simona, loc 1 categoria 63 kg 

Rezultate " Internațional Tournament OLYMPIC HOPE GAMES"

19.11.2017
Rezultate

Rezultate " Internațional Tournament  OLYMPIC HOPE GAMES" 

Editia XX :
Coman Stefan loc 1 categoria 66 kg, 
Piroi Alin loc 4 categoria 85 kg 

CAMPIONATUL EUROPEAN DE KARATE SHOTOKAN WSF PARDUBICE - CEHIA 17-18.11.2017

19.11.2017
CAMPIONATUL EUROPEAN DE KARATE SHOTOKAN WSF PARDUBICE - CEHIA 17-18.11.2017
CAMPIONATUL EUROPEAN DE KARATE SHOTOKAN WSF PARDUBICE - CEHIA 17-18.11.2017
 
- 19 TARI PARTICIPANTE, 926 INTRARI;
- CLASAMENTUL PE NAȚIUNI :
      LOCUL I ROMÂNIA 
      LOCUL II CEHIA
      LOCUL III TURCIA
 

 


Clubul Sportiv Universitatea Craiova regreta trecerea prematura in nefiinta a antrenorului de tenis de masa BALUTA DUMITRU . Sincere Condoleante familiei

16.11.2017
 Clubul Sportiv Universitatea Craiova regreta trecerea prematura in nefiinta a antrenorului de tenis de masa BALUTA DUMITRU . Sincere Condoleante familiei

Lumea sportului craiovean a fost lovită în această dimineață de o veste tristă. Antrenorul emerit de tenis de masă Dumitru Băluță s-a stins din viață azi noapte. Cel care le-a pus paleta de tenis în mână multor copii, deveniți ulterior campioni, avea 49 de ani și activa la CS Universitatea Craiova.

„Nu îmi vine să cred! Este o mare pierdere pentru noi. Nu am cuvinte! De două săptămâni îl dusesem pe fiul meu să facă tenis de masă cu domnul Băluță și era foarte încântat”, a spus Pavel Badea, directorul CS Universitatea Craiova, pentru GdS.

„Tenisul de masă craiovean este în doliu. Dumitru Viorel Băluță, antrenorul secției de de tenis de masă  de la CS Universitatea Craiova s-a stins din viață. Și-a dedicat întreaga viață acestui frumos sport. Tenisul de masă craiovean, colegii, sportivii, prietenii și toți cei care l-au cunoscut sunt alături de familia îndurerată. Mulțumim, ”Dan”, pentru tot ce ai făcut pentru tenisul de masă craiovean. Nu te vom uita niciodată”, a fost mesajul lui Vasile Florea, fost mare jucător de tenis de masă și coleg cu regretatul Dumitru Băluță.

preluare: http://www.gds.ro


Alexandra Anghel medalia de argint la Cupa Europei pe Națiuni cu echipa Romaniei

13.11.2017
Alexandra Anghel medalia de argint la Cupa Europei pe Națiuni cu echipa Romaniei

Alexandra Anghel medalia de argint la Cupa Europei pe Națiuni cu echipa Romaniei


Etapa a VII-a a Campionatului National de Handbal , Divizia A , seria B

01.11.2017
Etapa a VII-a a Campionatului National de Handbal , Divizia A , seria B

Etapa a VII-a a Campionatului National de Handbal , Divizia A , seria B

C.S.U.Craiova- CS Minaur baia Mare II

Duminica 05 noiembrie 2017, ora 12


CSU Craiova nu pierde nicio medalie de aur.

10.10.2017
CSU Craiova nu pierde nicio medalie de aur.

In perioada 06-08.10.2017 s-au desfasurat in Muntii Zarandului, zona Casoaia si in Arad Campionatele Nationale la Orientare cu probele de Noapte si Sprint Stafeta Mixta pecum si Cupa Zarandului. Competitia de un inalt nivel tehnic s-a bucurat de o prezenta numeroasa a sportivilor atat din tara noastra cat si din Ungaria.


Componenta si Program

05.10.2017
Componenta si Program

 

Componenţa lotului de sportivi ce se înscriu în Campionatul Naţional Divizia A 2017-2018

 

C.S. UNIVERSITATEA CRAIOVA

CATEGORIA : DIVIZIA “A” HANDBAL MASCULIN

 

 

Nr. Crt.

Numele şi prenumele

  1.  

CIOROGARU DUMITRU-GABRIEL

 

  1.  

GAVRILA DENIS ALEXANDRU

 

  1.  

GHEORGHIŢĂ IONUŢ- CĂTĂLIN

 

  1.  

IACOV MARIUS MĂDĂLIN

 

  1.  

IOVĂNESCU PAUL MIHAI

 

  1.  

LUNTRARU VASILE-LIVIU

 

  1.  

LUPITU RAZVAN IONUT

 

  1.  

MITRAN ANDREI FLORIAN

 

  1.  

MĂNESCU ALEXANDRU MIHĂIȚĂ

 

  1.  

PĂUN ANDREI CODRUȚ

 

  1.  

RUȘEANU GABRIEL CONSTANTIN

 

  1.  

UDRISTE SEBASTIAN CRISTIAN

 

  1.  

ZARIŢCHI IOAN ALEXANDRU

 

  1.  

POMACU MIRCEA ANDREI

 

  1.  

BUDOIU LAURENTIU MARIUS

 

  1.  

VADUVA DANIEL VALENTIN

 

  1.  

PAUN MIHAI

 

  1.  

ȘERBAN ALBERTO-COSMIN

 

  1.  

COSOLAN MIHAI-IRINEL

 

           

 

                                                                                                                                    ANTRENORI,

DUMITRESCU COSTIN

POPESCU CĂTĂLIN

 

 


Cupa Romaniei 2017 la spada

05.10.2017
Cupa Romaniei 2017 la spada
masculin-echipe
 
CSU Craiova 2 ( Persu Mario, Ciovică Lucian, Bolboceanu Tatian, Trandafirescu Ionuț) - locul I
 
CSU Craiova 1 ( Dragomir Liviu, Mitrică Alin, Pîrvuleasa Ovidiu, Sbîrcia Alin) - locul III
 
 
feminin - echipe
 
CSU Craiova 1 (Bolboceanu Cezara, Danciu Adela, Năboiu Claudia, Sbîrcia Raluca) - locul III
 
CSU Craiova 2 ( Ecobici Sabina,Forțan Luana, Lepădătescu Alice, Matache Cristina) - locul IV

 


BUDAPEST OPEN - KARATE

17.09.2017
BUDAPEST OPEN - KARATE

                                                       CSU CRAIOVA 

          

                       LOCUL II

  1. IORDACHE GABRIEL - KUMITE IND.  U21  67KG

 

                      LOCUL III 

  1. GOGOLOSI BOGDAN - KUMITE IND.  SENIORI  60KG

Turneul Internațional de lupte de la Prievidza -Slovacia

16.09.2017
Turneul Internațional de lupte  de la Prievidza -Slovacia
Zidaru Simona loc 1 la categoria 60 kg, 
Constantin Gheorghe loc 1 la categoria 65 kg, Constantin Denis loc 2 la categoria 86 kg și Coman Stefan loc 3 la categoria 65 kg 

Campionatului Național de lupte pe plajă

03.09.2017
Campionatului Național de lupte pe  plajă

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA a câștigat locul 1 in clasamentul pe  cluburi


9 medalii de aur, 6 de argint si 3 de bronz obtinute de CSU Craiova la Campionatele Nationale de Orientare

03.09.2017
9 medalii de aur, 6 de argint si 3 de bronz obtinute de CSU Craiova la Campionatele Nationale de Orientare
9 medalii de aur, 6 de argint si 3 de bronz  obtinute de CSU Craiova la Campionatele Nationale de Orientare. Clubul Sportiv Universitatea Craiova a dominat clar in toate probele seniorilor si M20(tineret), unde a obtinut toate medaliile de aur si argint puse in joc
 
     Federația Română de Orientare în parteneriat cu Primăria Orașului Victoria și Clubul Sportiv Chimia Oraș Victoria a organizat, în perioada 31 august – 3 septembrie 2017, Campionatele Naționale  de Orientare în Alergare Individuale pentru Juniori, Tineret, Seniori și Masters, M+F și Ștafetă.
    Clubul Sportiv Universitatea Craiova a dominat clar in toate probele seniorilor si M20(tineret), unde a obtinut toate medaliile de aur si argint puse in joc.

Anghel Alexandra a obtinut medalia de bronz

07.08.2017
Anghel Alexandra a obtinut medalia de bronz

Campionatul Mondial de Lupte Juniori desfasurat la Tampere/ Finlanda unde Anghel Alexandra a obtinut medalia de bronz.


Campionatele Europene de juniori. Dortmund 2017

29.06.2017
Campionatele Europene de juniori.  Dortmund 2017
Campionatele Europene de juniori. Dortmund 2017. Sportivii de la CS UNIVERSITATEA CRAIOVA au obținut o medalie de bronz prin Anghel Alexandra la categoria 67 kg, iar Coman Stefan a obținut locul 5.

Campionatul European de Scrimă pentru seniori de la Tbilisi

17.06.2017
Campionatul European de Scrimă pentru seniori de la Tbilisi
România a încheiat EXCEPȚIONAL evoluția la Campionatul European de Scrimă pentru seniori de la Tbilisi. 
Sâmbătă, 17 iunie 2017, în ultima zi de concurs, echipa de spadă feminin a României a avut o evoluție de senzație și a reușit să cucerească medalia de bronz! 
Schimbată în totalitate după Jocurile Olimpice de la Rio (Ana Maria Popescu, Simona Gherman, Simona Pop și Loredana Dinu s-au retras), noua echipă de spadă feminin a României a reușit un concurs fantastic, reușind să învingă în finala mică naționala Estoniei, scor 45-38. 
Pentru echipa noastră au tras următoarele sportive: Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua), Raluca Sbîrcia (CSU Craiova) și Adela Danciu (CSU Craiova). 
Antrenori: George Epurescu și Alina Ciuculescu.

Plop Ion locul 1 la Turneul Internațional

10.06.2017
Plop Ion  locul 1 la Turneul Internațional

Plop Ion  locul 1 la Turneul Internațional  "Perla Macedoniei "  perioada 08-10. 06. 2017


T. I.de Cadeți și Juniori

14.05.2017
T. I.de Cadeți și Juniori

Azi  la sală polivalenta din  București s-a terminat  T. I.de Cadeți și Juniori unde au fost peste 800 de participanți din apropie 30 de țări.


Moise Adrian Ionut a terminat pe locul 5 la Campionatele Europene de seniori

06.05.2017
Moise Adrian Ionut a terminat  pe locul 5 la Campionatele Europene de seniori

Vineri seara la Novi Sad, Serbia,  Moise Adrian Ionut a terminat  pe locul 5 la Campionatele Europene de seniori.  


CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE SHOTOKAN (WSF) VARNA - BULGARIA

30.04.2017
CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE SHOTOKAN (WSF)                                       VARNA - BULGARIA
CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE SHOTOKAN (WSF)
                                      VARNA - BULGARIA  28-30.04.2017
 
-    25 tari participante si 1100 de sportivi;
-    CSU: 6 sportivi;

Aur si Argint la Campionatul National pe Echipe la seniori, Aur la Echipe tineret si argint la senioare pentru CSU Craiova

30.04.2017
 Aur si Argint la Campionatul National pe Echipe la seniori, Aur la Echipe tineret si argint la senioare pentru CSU Craiova

Aur si Argint la Campionatul National pe Echipe la seniori, Aur la Echipe tineret si argint la senioare pentru CSU Craiova


Finala Campionatului Național de lupte Juniori.

09.04.2017
Finala Campionatului Național de lupte Juniori.

Azi în sala polivalenta din Craiova  s -a terminat Finala Campionatului Național de lupte Juniori. 

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  a înscris în concurs patru  sportivi, care au obținut  următoarele rezultate :

CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE WKF PENTRU CADETI, JUNIORI SI SENIORI

09.04.2017
CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE WKF PENTRU CADETI, JUNIORI SI SENIORI
CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE WKF
PENTRU CADETI, JUNIORI SI SENIORI
RÂMNICU VÂLCEA 09.04.2017
 
 
LOC DE DESFASURARE: SALA “TRAIAN”
CLUBURI PARTICIPANTE : 48 CLUBURI – 283 SPORTIVI ;

 


Cupa Romaniei - seniori ,Oradea 7-9.04.2017

08.04.2017
Cupa Romaniei - seniori ,Oradea 7-9.04.2017
JUDO 
Cupa Romaniei - seniori ,Oradea 7-9.04.2017

CAMPIONATUL NATIONAL UNIVERSITAR DE KARATE

02.04.2017
CAMPIONATUL NATIONAL UNIVERSITAR DE KARATE

CAMPIONATUL NATIONAL UNIVERSITAR DE KARATE

BUCURESTI  02.04.2017

 

 

LOCUL DE DESFASURARE: SALA  DE SPORT  U.N.E.F.S.

UNIVERSTATI PARTICIPANTE : 20 – 74 STUDENTI ;UNIVERSITATEA DIN CRAIOVA -3 STUDENTI(FEFS)

CLASAMENTUL  PE  UNIVERSITATI  LA  MASCULIN: UNIVERSITATEA DIN CRAIOVA  -  LOCUL  II


Campionatele Europene de U 23 Lupte

31.03.2017
 Campionatele Europene de  U 23 Lupte

Ieri  la Szombathely, în Ungaria , Anghel Alexandra a câștigat medalia de bronz la Campionatele Europene de  U 23 Lupte


Campionat National Individual de Judo U 21, Drobeta Turnu Severin

23.03.2017
Campionat National Individual de Judo U 21, Drobeta Turnu Severin
Văcaru Floriana - locul I +78kg;
Rîciu Cleonia - locul II -52 kg;
Gușă Robert locul II 90kg;
Pasăre Robert - locul III -60kg

CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN - WSF

19.03.2017
CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN - WSF
ORGANIZATORI : FRK, COMISIA NATIONALA WSF, ACS SAMURAI DOJO PITESTI.
LOCUL DESFASURARII: PITESTI-SALA SPORTURILOR
CLUBURI PARTICIPANTE : 30 CLUBURI; 496  SPORTIVI .

Turmneul de verificare/calificare la finala Campionatului Național de lupte Juniori

12.03.2017
 Turmneul de verificare/calificare la finala Campionatului Național de lupte Juniori

În perioada 10 -12  martie sportivii de la CS UNIVERSITATEA CRAIOVA a participat la turmneul de verificare/calificare la finala Campionatului Național de lupte Juniori.


Turneul Internațional U23, NICOLAE PETROV ȘI IVAN SIRACOV

26.02.2017
Turneul Internațional U23, NICOLAE PETROV ȘI IVAN SIRACOV

În perioada 24 -26 februarie, la Varna în Bulgaria a avut loc Turneul Internațional U23, NICOLAE PETROV ȘI IVAN SIRACOV. 


CUPA MASIBO - KARATE INTERSTILURI ,BARU - 25.02 2017

26.02.2017
CUPA MASIBO - KARATE INTERSTILURI ,BARU - 25.02 2017

REZULTATE CS UNIVERSITATEA CRAIOVA


Finala Campionatului National U23 la lupte

19.02.2017
Finala Campionatului National U23 la lupte
Azi la Timisoara s-a incheiat Finala Campionatului National U23 la lupte.
CS Universitatea Craiova a inscris in concurs  8 sporivi, dintre ei 7 au reusit sa obtina urmatoarele medalii:
Anghel Alexandra - aur, categoria 69 kg
Surugiu Cristiuan - aur, categoria 61 kg
Constantin Gheorghe - aur, categoria 70 kg
Plop Ion  - aur, categoria 74 kg
Coman Stefan - argint, categoria 65 kg
Constantin Denis - argint, categoria 74 kg
Constantin Sergiu - bronz, categoria 61 kg
In urma acestor rezultate am obtinut locul 1 in clasamentul pe cluburi.
De mentionat ca la categoria 74 kg a fost finala disputata intre sportivi de la CS Universitatea, iar la 61 kg, in semifinala s-au intalnit Surugiu Cristian cu Constantin Sergiu, castigator fiind Surugiu Cristian.
Deci daca aveau o tragere la sort mai norocoasa Puteau si ei sa dispute finala

Seria B , Divizia A - handbal masculin

14.02.2017
Seria B , Divizia A - handbal masculin

Seria B , Divizia A - handbal masculin


Finala Campionatului National de seniori

05.02.2017
Finala Campionatului National de seniori

In perioada 03-05 .02.2017 , la Resita a avut loc Finala Campionatului National de seniori.


CAMPIONATUL BALCANIC DE KARATE

14.12.2016
CAMPIONATUL BALCANIC DE KARATE

CAMPIONATUL BALCANIC DE KARATE

SARAJEVO 9-11.12.2016


Lupte-Campionatul Național pe echipe juniori

06.12.2016
Lupte-Campionatul Național pe echipe juniori

Azi s-a terminat Finala Campionatul Național pe echipe juniori . 

CS.UNIVERSITATEA CRAIOVA a obținut locul 2 după ce a fost învinsă în finală de Css Odorheiu Secuiesc

Coman Stefan locul 1 la Cupa României la Cadeți . Târgoviște

27.11.2016
Coman Stefan locul 1 la Cupa României la Cadeți . Târgoviște

Coman Stefan locul 1 la Cupa României la Cadeți . Târgoviște


CUPA ROMANIEI- KARATE

27.11.2016
CUPA ROMANIEI- KARATE

CUPA ROMANIEI- KARATE

IZVORANI   26.11.2016

 ORGANIZATOR : FEDERATIA ROMANA DE KARATE

LOC DE DESFASURARE: COMPLEX OLIMPIC IZVORANI

CLUBURI PARTICIPANTE : 52 – 385 SPORTIVI 


Alfredo Bachelli Trophy 2016

07.11.2016
Alfredo Bachelli Trophy 2016

Spada masculin

Locul I MARIO PERSU ( CSU Craiova)

LOCUL II IONUT TRANDAFIRESCU ( CSU Craiova)

LOCUL III LIVIU DRAGOMIR/ ADRIAN DABIJA ( Dinamo)

Spada feminin

LOCUL I AMALIA TATARAN ( Dinamo )

LOCUL II ANA MARIA POPESCU ( Steaua )

LOCUL III BIANCA BENEA ( CSM Oradea )/ RALUCA SBIRCIA ( CSU Craiova)


Campionatul Balcanic de juniori la lupte

06.10.2016
Campionatul Balcanic de juniori la lupte

Campionatul Balcanic de juniori la lupte


CUPA ROMÂNIEI LA SPADĂ 2016

06.10.2016
CUPA ROMÂNIEI LA SPADĂ 2016

Echipa de spadă seniori a Clubului Sportiv Universitatea Craiova a câștigat Cupa României ediția 2016 cu următorii sportivi în componență :


CUPA ROMÂNIEI LA SPADĂ 2016

06.10.2016
CUPA ROMÂNIEI LA SPADĂ  2016

Echipa de spadă seniori a Clubului Sportiv Universitatea Craiova a câștigat Cupa României ediția 2016 cu următorii sportivi în componență :

SBÎRCIA ALIN, DRAGOMIR LIVIU, MITRICĂ ALIN, VÎLCEANU ȘTEFĂNIȚĂ

La feminin echipa de spadă a câștigat medalia de argint cu următoarea componență : SBÎRCIA RALUCA, IONELE DIANA, IONICĂ ALEXANDRA, ECOBICI SABINA.

Echipaa II-a masculină s-a clasat pe locul IV în componența : CIOVICĂ LUCIAN, TRANDAFIRESCU IONUȚ, PERSU MARIO, PÎRVULEASA OVIDIU


CUPA ROMÂNIEI LA SPADĂ 2016

06.10.2016
CUPA ROMÂNIEI LA SPADĂ  2016

Echipa de spadă seniori a Clubului Sportiv Universitatea Craiova a câștigat Cupa României ediția 2016 cu următorii sportivi în componență :

SBÎRCIA ALIN, DRAGOMIR LIVIU, MITRICĂ ALIN, VÎLCEANU ȘTEFĂNIȚĂ

La feminin echipa de spadă a câștigat medalia de argint cu următoarea componență : SBÎRCIA RALUCA, IONELE DIANA, IONICĂ ALEXANDRA, ECOBICI SABINA.

Echipaa II-a masculină s-a clasat pe locul IV în componența : CIOVICĂ LUCIAN, TRANDAFIRESCU IONUȚ, PERSU MARIO, PÎRVULEASA OVIDIU


Cupa UNEFS ENGARDE 2016 la spada, Bucuresti 02-03.09.2016

08.09.2016
Cupa UNEFS ENGARDE 2016 la spada, Bucuresti 02-03.09.2016

Individual masculin :

PERSU MARIO - locul I

TRANDAFIRESCU IONUT - locul III

SBIRCIA ALIN - locul III


BATAIE

30.08.2016
BATAIE

Sambata 20 august in apropiere de Baia Mare a avut loc Campionatul National de Orientare cu proba de stafeta si Campionatul National de Parc Oras etapa a 3-a.


Trofeul Callatis la sah

16.08.2016
Trofeul Callatis la sah

Trofeul Callatis la sah


DIN NOU PRINTRE CEI MAI BUNI

12.07.2016
DIN NOU PRINTRE CEI MAI BUNI

In Kopaonik, cea mai renumita statiune de schi a Serbiei cu o altitudine medie de 1800m si schi lifturi cu o capacitate de 32000 de schiori pe ora, se desfasoara in aceste zile competitia internationala de Orientare - Kopaonik Open- care a ajuns in acest an la editia a XV-a.


Coman Stefan medaliat cu aur la lupte!

06.06.2016
Coman Stefan medaliat cu aur la lupte!

In perioada 2-4 iunie a avut loc la Odorheiul Secuiesc finala ,,Campionatului National de lupte cadeti’’.


Campionatul balcanic de judo U21

06.06.2016
Campionatul balcanic de judo U21

Campionatul balcanic de judo U21

Locul de desfasurare: Bosnia-Hertegovina


Sportivii de la judo invingatori!

31.05.2016
Sportivii de la judo invingatori!

Cleonia Râciu a câștigat medalie de argint la Cupa Europeană de la Leipzig (Germania), la categoria de vârstă U21, categorie la care Cleonia se află în primul an. În Serbia, la Kikinda, a avut locul Campionatul Balcanic U18, sportivul Cătălin Boța (CSU, 81 kg) a încheiat concursul pe locul cinci.


Cosmin Stefan medaliat cu bronz!

23.05.2016
Cosmin Stefan medaliat cu bronz!

In perioada 20-22 mai, la Ruse (Bulgaria) a avut loc turneul international de lupte " Legendele Ruse".


CSU Craiova1 a câștigat medaliile de aur în Superliga Națională de spadă seniori masculin

16.05.2016
CSU Craiova1 a câștigat medaliile de aur în Superliga Națională de spadă seniori masculin

Intrecerile Campionatului Național de spadă seniori masculin de la Satu Mare s-au încheiat duminică, 15 mai, la Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” cu ultimele dueluri din Superligă


CSU Craiova1 a câștigat medaliile de aur în Superliga Națională de spadă seniori masculin

16.05.2016
CSU Craiova1 a câștigat medaliile de aur în Superliga Națională de spadă seniori masculin

Intrecerile Campionatului Național de spadă seniori masculin de la Satu Mare s-au încheiat duminică, 15 mai, la Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” cu ultimele dueluri din Superligă. La startul întrecerii s-au prezentat nouă formații. Patru au tras în Divizia A, iar opt concurează în Superligă. Sâmbătă, 14 mai, au avut loc duelurile din Divizia A și primele patru etape din Superligă.


Stefan Rusu &Gheorghe Berceanu

25.04.2016
Stefan Rusu &Gheorghe Berceanu

“În perioada 21 -24 aprilie, la București a avut loc Turneul Internațional de lupte " Stefan Rusu &Gheorghe Berceanu. Sportivii noștri au obținut următoarele rezultate:


CAMPIONATUL NATIONAL UNIVERSITAR DE KARATE

19.04.2016
CAMPIONATUL NATIONAL UNIVERSITAR DE KARATE

BUCURESTI 16.04.2016

LOC DE DESFASURARE: SALA DE SPORT A UNEFS

ORGANIZATORI: FEDERATIA ROMANA DE KARATE SI FEDERATIA SPORTULUI SCOLAR SI UNIVERSITAR(MENCS)


CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE WKF PENTRU MINICADETI, CADETI, JUNIORI, U21 SI SENIORI

12.04.2016
CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE WKF PENTRU MINICADETI, CADETI, JUNIORI, U21 SI SENIORI

 RAMNICU VALCEA 08-10.04.2016

 LOC DE DESFASURARE: SALA “TRAIAN”

CLIBURI PARTICIPANTE: 49CLUBURI – 385 SPORTIVI; CSU CRAIOVA-7 SPORTIVI


Andra Anghel medaliata cu aur!

11.04.2016
Andra Anghel medaliata cu aur!

In perioada 7-10 aprilie, la Tg Mures a avut loc finala Campionatului National de lupte juniori.


Campionatul European de lupte de U23

04.04.2016
Campionatul European de lupte de U23

In perioada 29.03-03.04.2016 s-a desfasurat la Ruse, in Bulgaria


Campionatul national de judo U23 (tineret)

04.04.2016
Campionatul national de judo U23 (tineret)

Perioada: 1-2 aprilie 2016

Oradea


Campioni mondiali la Karate!

04.04.2016
Campioni mondiali la Karate!

Campionatul Mondial Karate –WSF

Localitatea: Polonia

01 –03 Aprilie 2016

Proba: Kata –ind + ech Kumite –ind + ech


CSU Craiova a câștigat medalia de aur la Campionatul Național de spadă pentru tineret de la București, în proba masculină pe echipe

25.03.2016
CSU Craiova a câștigat medalia de aur la Campionatul Național de spadă pentru tineret de la București, în proba masculină pe echipe

Vineri, 25 martie a avut loc proba de spadă masculin pe echipe. La start s-au prezentat 6 formații: CSU Craiova CS UNEFS1, CS UNEFS2, LPS Craiova1, LPS Craiova2C si SM Craiova.


CSU Craiova a câștigat medalia de aur la Campionatul Național de spadă pentru tineret de la București, în proba masculină pe echipe

25.03.2016
CSU Craiova a câștigat medalia de aur la Campionatul Național de spadă pentru tineret de la București, în proba masculină pe echipe

Vineri, 25 martie a avut loc proba de spadă masculin pe echipe. La start s-au prezentat 6 formații: CSU Craiova CS UNEFS1, CS UNEFS2, LPS Craiova1, LPS Craiova2C si SM Craiova.


Campionatul national de judo U21

21.03.2016
Campionatul national de judo U21

In perioada 18-20 martie 2016 s-a desfasurat la Cluj, "Campionatul national de judo U21".


Campionatul European de lupte seniori 2016

12.03.2016
Campionatul European de lupte seniori 2016

In perioada 8-13 martie 2016 se desfasoara la Riga, in Letonia Campionatul European de lupte seniori.


Tenis de masa - baraj de promovare

06.03.2016
Tenis de masa - baraj de promovare

3-5 martie 2016


Finala Campionatului Naţional de judo individual seniori 2016

06.03.2016
Finala Campionatului Naţional de judo individual seniori 2016

Locul de desfasurare: IASI


Trei medalii la lupte!

29.02.2016
Trei medalii la lupte!

In perioada 25-28.02.2016 a avut loc la Sofia in Bulgaria, Turneul International de lupte "Petko Sirakov si Ivan Iliev" .


Spadasinii români au obținut trei medalii la maratonul de scrimă de la Linz

29.02.2016
Spadasinii români au obținut trei medalii la maratonul de scrimă de la Linz

Orașul austriac Linz a găzduit sâmbătă și duminică


Spadasinii români au obținut trei medalii la maratonul de scrimă de la Linz

29.02.2016
Spadasinii români au obținut trei medalii la maratonul de scrimă de la Linz

Orașul austriac Linz a găzduit sâmbătă și duminică, 27 și 28 februarie, o nouă ediție a maratonului de scrimă. România a fost reprezentată la această întrecere de șapte sportivi, după cum urmează: Alin Sbârcia (CSU Craiova), Alin Mitrică (CSU Craiova), Lucian Ciovică (CSU Craiova), Ovidiu Pârvuleasa (CSU Craiova), Raluca Sbârcia (CSU Craiova), Sabina Ecobici (CSU Craiova) și Alexandra Ionică Cârstea (CSU Craiova).
Cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut în proba masculină de spadă, acolo unde s-au cucerit trei medalii, după cum urmează:


Locul I la judo

22.02.2016
Locul I la judo

Finala C.N.individual juniori II./U-18 M+F

29.02.2016


Competitaia internationala World Ranking XXVIII

22.02.2016
Competitaia internationala World Ranking XXVIII

Competitaia internationala World Ranking XXVIII


Campionatul National de orientare-ski

21.02.2016
Campionatul National de orientare-ski

18-21.02.2016


Opt medalii la lupte!

01.02.2016
Opt medalii la lupte!

Campionatului National Individual de Seniori s-a desfasurat in acest week-end in sala Polivalenta din Craiova. Sportivii legitimati la CS Universitatea Craiova au reusit sa obtina opt medalii: una de aur, sase de argint si una de bronz.


CAMPIONATul NATIONAL INDIVIDUAL DE SENIORI – FINALA LUPTE GRECO-ROMANE. LUPTE FEMININE. LUPTE LIBERE

27.01.2016
CAMPIONATul NATIONAL INDIVIDUAL DE SENIORI – FINALA LUPTE GRECO-ROMANE. LUPTE FEMININE. LUPTE LIBERE

CAMPIONATul NATIONAL INDIVIDUAL DE SENIORI – FINALA LUPTE GRECO-ROMANE. LUPTE FEMININE. LUPTE LIBERE


Conferinta de presa

27.01.2016
Conferinta de presa

Joi, 28 ianuarie 2016, ora 13 conferinta de presa pe tema Campionatului National de Lupte seniori.


Atletismul craiovean, reprezentat la Balcaniada de la Istanbul de catre Ancuta Bobocel

23.01.2016
Atletismul craiovean, reprezentat la Balcaniada de la Istanbul de catre Ancuta Bobocel

In acest în week-end s-a desfășurat la Bucuresti, Campionatul Național de atletism indoor.


Conferinta de presa

19.12.2015
Conferinta de presa

conferinta de presa


Cadouri de Mos Craciun

19.12.2015
Cadouri de Mos Craciun

Clubul Sportiv Universitatea Craiova are marca inregistrata la OSIM!

18.12.2015
Clubul Sportiv Universitatea Craiova are marca inregistrata la OSIM!

Clubul Sportiv Universitatea Craiova are marca inregistrata la OSIM!


Stiri lupte

04.12.2015
Stiri lupte

Stiri lupte


CUPA ROMANIEI- KARATE SHOTOKAN (WSF)

16.11.2015
CUPA ROMANIEI- KARATE SHOTOKAN (WSF)

Cupa Romaniei-karate shotokan


Medalie de aur la lupte!

09.11.2015
Medalie de aur la lupte!

In perioada 06-08 noiembrie 2015, la Odorheiul Secuiesc a avut loc Finala Campionatului National de lupte Under 23.


Ediția cu numărul cinci a Trofeului „Alfredo Bachelli”-clasament

07.11.2015
Ediția cu numărul cinci a Trofeului „Alfredo Bachelli”-clasament

Sala Polivalentă din Craiova a găzduit sâmbătă, 7 noiembrie 2015, ediția cu numărul cinci a Trofeului „Alfredo Bachelli” la spadă masculin și feminin seniori, doar la individual.
La startul competiției s-au prezentat 106 sportivi din România, Macedonia, Bulgaria și Serbia. După o întrecere disputată, cele două probe au fost câștigate de către Loredana Dinu (CS Dinamo), la feminin, și Andrei Timoce (CS Satu Mare), la masculin.


Ediția cu numărul cinci a Trofeului Alfredo Bachelli-clasament

07.11.2015
Ediția cu numărul cinci a Trofeului Alfredo Bachelli-clasament

Sala Polivalentă din Craiova a găzduit sâmbătă, 7 noiembrie 2015, ediția cu numărul cinci a Trofeului „Alfredo Bachelli” la spadă masculin și feminin seniori, doar la individual.
La startul competiției s-au prezentat 106 sportivi din România, Macedonia, Bulgaria și Serbia. După o întrecere disputată, cele două probe au fost câștigate de către Loredana Dinu (CS Dinamo), la feminin, și Andrei Timoce (CS Satu Mare), la masculin.
De altfel, Loredana Dinu i-a dedicat succesul antrenorului emerit Dumitru Popescu, dispărut dintre noi la mijlocul acestui an. Rezultatele din partea superioară a celor două tablouri de eliminare directă au fost următoarele:
MASCULIN
Tabloul de 8
Arkoși Bertalan (CS Satu Mare) – Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) 15-10
Mario Persu (CSU Craiova) – Alin Mitrică (CSU Craiova) 15-9
Andrei Timoce (CS Satu Mare) – Adrian Pop (CS Satu Mare) 15-13
Liviu Dragomir (CSU Craiova) – Tatian Bolboceanu (CSM Craiova) 15-11
Semifinale
Arkoși Bertalan (CS Satu Mare) – Mario Persu (CSU Craiova) 15-12
Andrei Timoce (CS Satu Mare) – Liviu Dragomir (CSU Craiova) 15-13
Finala

Andrei Timoce (CS Satu Mare) – Arkoși Bertalan (CS Satu Mare) 8-6.
FEMININ
Tabloul de 8
Simona Gherman (CSA Steaua) – Bianca Mitricof (CSM Craiova) 15-12
Loredana Dinu (CS Dinamo) – Amalia Tătăran (CS Dinamo) 15-14
Bianca Benea (CSM Oradea) – Anca Măroiu (CSA Steaua) 15-14
Simona Pop (CSA Steaua) – Ana Maria Constantin (CS Dinamo) 12-11
Semifinale
Loredana Dinu (CS Dinamo) – Simona Gherman (CSA Steaua) 15-12
Simona Pop (CSA Steaua) – Bianca Benea (CSM Oradea) 15-13


Deschiderea turneului de scrima Alfredo Bachelli

07.11.2015
Deschiderea turneului de scrima Alfredo Bachelli

7 noiembrie 2015


Ediția cu numărul cinci a Trofeului Alfredo Bachelli-clasament

07.11.2015
Ediția cu numărul cinci a Trofeului Alfredo Bachelli-clasament

Sala Polivalentă din Craiova a găzduit sâmbătă, 7 noiembrie 2015, ediția cu numărul cinci a Trofeului „Alfredo Bachelli” la spadă masculin și feminin seniori, doar la individual.
La startul competiției s-au prezentat 106 sportivi din România, Macedonia, Bulgaria și Serbia. După o întrecere disputată, cele două probe au fost câștigate de către Loredana Dinu (CS Dinamo), la feminin, și Andrei Timoce (CS Satu Mare), la masculin.
De altfel, Loredana Dinu i-a dedicat succesul antrenorului emerit Dumitru Popescu, dispărut dintre noi la mijlocul acestui an. Rezultatele din partea superioară a celor două tablouri de eliminare directă au fost următoarele:
MASCULIN
Tabloul de 8
Arkoși Bertalan (CS Satu Mare) – Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) 15-10
Mario Persu (CSU Craiova) – Alin Mitrică (CSU Craiova) 15-9
Andrei Timoce (CS Satu Mare) – Adrian Pop (CS Satu Mare) 15-13
Liviu Dragomir (CSU Craiova) – Tatian Bolboceanu (CSM Craiova) 15-11
Semifinale
Arkoși Bertalan (CS Satu Mare) – Mario Persu (CSU Craiova) 15-12
Andrei Timoce (CS Satu Mare) – Liviu Dragomir (CSU Craiova) 15-13
Finala

Andrei Timoce (CS Satu Mare) – Arkoși Bertalan (CS Satu Mare) 8-6.


Turneul Alfredo Bachelli la spada 2015

04.11.2015
Turneul Alfredo Bachelli la spada 2015

Conferinta de presa


Pe podium la Campionatul Balcanic

27.10.2015
Pe podium la Campionatul Balcanic

întrecerea masculină de la Campionatul Balcanic de lupte cadeti


ALFREDO BACHELLI TROPHY-2015"

27.10.2015
ALFREDO BACHELLI TROPHY-2015

ALFREDO BACHELLI TROPHY-2015

27.10.2015
ALFREDO  BACHELLI TROPHY-2015

CAMPIONATUL NATIONAL CROS S, T, J1, SI, J2

25.10.2015
CAMPIONATUL NATIONAL CROS S, T, J1, SI, J2

Campionatul national cros

 


Campioni nationali la lupte pe echipe!

18.10.2015
Campioni nationali la lupte pe echipe!

Sambata, 17 octombrie la Odorheiul Secuiesc a avut loc ultima etapa a campionatului national de lupte pe echipe.


Campionatul national U18

11.10.2015
Campionatul national U18

Bilantul judokanilor craioveni la Campionatul national U18, Pitesti.


Finala Campionatului Naţional de judo individual seniori

04.10.2015
Finala Campionatului Naţional de judo individual seniori

Cei mai buni judokani şi judokane din România s-au luptat în perioada 2-4 octombrie, la Cluj, în finala Campionatului Naţional de judo individual seniori.


Cupa Farul 2015

04.10.2015
Cupa Farul 2015

04.10.2015

Locul II spada masculin-Persu Mario

Locul III spada masculin-Mitrica Alin


Cupa Romaniei la scrima!

03.10.2015
Cupa Romaniei la scrima!

29 septembrie-03.10.2015

Rezultate: 

Locul I pe echipe spada masculin: Persu M., Pirvuleasa O., Vilceanu S;


Pe locul doi la lupte!

28.09.2015
Pe locul doi la lupte!

In perioada 25-27 septembrie, la Odorheiul Secuiesc a avut loc etapa a doua a concursului de lupte pe echipe, unde CS Universitatea Craiova s-a clasat pe locul II, la un punct in spatele echipei Odorheiul Secuiesc.


SURPRIZA LA CAPMIONATUL NATIONAL DE ORIENTARE: Ionut Zinca fara aur

16.09.2015
SURPRIZA LA CAPMIONATUL NATIONAL DE ORIENTARE: Ionut Zinca fara aur

 In perioada 11-13 septembrie, la Govora si Arsanca (judetul Valcea) s-a desfasurat Finala Campionatului National de Orientare cu probele de sprint, medie distanta si lunga distanta.


Campionatul national seniori 2015

13.09.2015
Campionatul national seniori 2015

Trofeul Danubius Galati, 11-13 septembrie 2015...


Campionatul Balcanic de scrima-Cupa UNEFS Engarde

07.09.2015
Campionatul Balcanic de scrima-Cupa UNEFS Engarde

Bucuresti

5-6 septembrie 2015


Brozul pe echipe la lupte!

02.09.2015
Brozul pe echipe la lupte!

Sambata seara la Tg- Mures a avut loc ultima etapa a Superligii de lupte seniori (Campionatul National pe echipe), unde C.S. UNIVERSITATEA CRAIOVA a reusit sa obtina locul 3 si medalia de bronz.


Stiri!

31.08.2015
Stiri!

In acest weekend s-a desfasurat la Mangalia finala Campionatului National de lupte pe plaja, cadeti si juniori.


Orientaristul Ionut Zinca Campion Balcanic la Alergare Montana

15.08.2015
Orientaristul Ionut Zinca Campion Balcanic la Alergare Montana

Sambata 15 august la Busteni in organizarea Federatiei Romane de Atletism si a Primariei Busteni a avut loc Campionatul Balcanic de Alergare Montana.


Campionatul national juniori

09.08.2015
Campionatul national juniori

Pitesti

8-9 august 2015


Concursul national " Vara sahista craioveana

03.08.2015
Concursul national

Perioada 31.07-3.08.2015


Pierdevara pe podium!

02.08.2015
Pierdevara pe podium!

La ediţia cu numărul 74 a Campionatelor balcanice pentru seniori, desfăşurate pe 1 şi 2 august a.c., la Piteşti, România s-a clasat pe primul loc în tradiţionalul clasament general pe naţiuni, cu 267 puncte...


Ambasadori ai Orientarii din Romania, Veronica Minoiu Medalie de bronz la Capioatele Mondiale Masters

27.07.2015
Ambasadori ai Orientarii din Romania, Veronica Minoiu Medalie de bronz la Capioatele Mondiale Masters

 Azi 27 iulie 2015, in Suedia - tara in care Orientarea este sport national- Veronica Minoiu s-a dovedit a fi un bun ambasador al Orientarii din Romania alergand foarte bine in finala probei de Sprint a Campionatului Mondial Masters


Campionatul national seniori

07.07.2015
Campionatul national seniori

Pitesti

26 iunie -07 iulie 2015


Etapa a doua la lupte din Superliga seniori

06.07.2015
Etapa a doua la lupte din Superliga seniori

In data de 3 iulie, la Odorheiul Secuiesc a avut loc etapa a doua de lupte Superliga seniori.


Craiova domina podiumul - WRE - CUPA ROMANIEI LA ORIENTARE

01.07.2015
Craiova domina podiumul - WRE - CUPA ROMANIEI LA ORIENTARE

In perioada 24 - 26 iunie la Cluj Napoca au avut loc competitiile internationale de orientare  Campionatul European de Tineret, Cupa Romaniei si Transilvania Open. La  Capionatul European de Tineret au participat 384 de sportivi si 86 de oficiali din 32 de tari. Alti 290 de sportivi au participat la Transilvania Open si Cupa Romaniei competitii ce au cuprins doua etape de ,,World Ranking Events".


Campionatul European de Lupte Juniori

29.06.2015
Campionatul European de Lupte Juniori

In perioada 22-28 iunie 2015 a avut loc la Istambul Campionatul European de Lupte Juniori.


Medaliati la ‘’Turneul International de lupte Ion Corneanu & Ladislau Simon”!

20.06.2015
Medaliati la ‘’Turneul International de lupte Ion Corneanu & Ladislau Simon”!

In perioada 17-19 iulie s-a desfasurat la Bucuresti ‘’Turneul International de lupte Ion Corneanu & Ladislau Simon”.


CAMPIONAT MONDIAL DE LUPTE PE PLAJA

14.06.2015
CAMPIONAT MONDIAL DE LUPTE PE PLAJA

CAMPIONAT MONDIAL DE LUPTE PE PLAJA


Concursul international de scrima de la Luxembourg!

08.06.2015
Concursul international de scrima de la Luxembourg!

Data desfasurarii: 07.06.2015

Rezultatele spadasinilor seniori craioveni  la ''Tournoi international d’épée Luxembourg"


Concursul international de scrima de la Luxembourg!

08.06.2015
Concursul international de scrima de la Luxembourg!

Data desfasurarii: 07.06.2015

Rezultatele spadasinilor seniori craioveni la ''Tournoi international d’épée Luxembourg"


A murit unul dintre cei mai valoroşi antrenori de scrimă din România, Dumitru Popescu!

03.06.2015
A murit unul dintre cei mai valoroşi antrenori de scrimă din România, Dumitru Popescu!

Sportul românesc și cel craiovean au pierdut un mare profesionist. Inima antrenorului emerit de spadă Dumitru Popescu a încetat să mai bată ieri-dimineață, la 72 de ani.


Rezultate la Campionatele Naţionale Universitare de Atletism

20.05.2015
Rezultate la Campionatele Naţionale Universitare de Atletism

La Campionatele Naţionale Universitare de Atletism, ce s-au desfăşurat pe stadionul „Nicolae Dobrin” din Piteşti, atletele noastre au urcat pe prima treaptă a podiumului, la 400 m feminin (Adelina Tănăsie), 4x100 m feminin (Roxana Ene, Iacob Alexandra) şi în proba de 4x400 m cu ştafeta: Ene Roxana , Adelina Tănăsie...


21 martie, ora 16, etapa handbal masculin

19.05.2015
21 martie, ora 16, etapa handbal masculin

21 martie, ora 16, etapa handbal masculin


TURNEUL INTERNATIONAL S. RUSU & I. W. POPOVICI CADEȚI G. BERCEANU & V. IORGA JUNIORI

11.05.2015
TURNEUL INTERNATIONAL S. RUSU & I. W. POPOVICI CADEȚI G. BERCEANU & V. IORGA JUNIORI

Sfarsitul de saptamana a fost unul special pentru cei ce iubesc luptele. La Sala de Atletism din Complexul Lia Manoliu, a avut loc unele dintre turneele internationale de traditie din Romania, dedicate cadetilor si juniorilor. Peste 500 de sportivi din 24 de tari au participat la eveniment.


Doua medalii obtinute la Campionatul Mondial de Karate Shotokan (WSF)

06.05.2015
Doua medalii obtinute la Campionatul Mondial de Karate Shotokan (WSF)

Doua medalii obtinute la Campionatul Mondial de Karate Shotokan (WSF)


CAMPIONATUL EUROPEAN DE KARATE SHOTOKAN (WSF)

06.05.2015
CAMPIONATUL EUROPEAN DE KARATE SHOTOKAN (WSF)

Campionatul european de karate Shotokan (wsf)


Trei medalii de aur si una de argint!

26.04.2015
Trei medalii de aur si una de argint!

Azi s-a incheiat finala campionatului national individual de lupte. Evenimentul a fost organizat in orasul nostru de catre Federatia Romana de Lupte in colaborare cu CS Universitatea Craiova.


Finala Campionatului National de Lupte Juniori.

21.04.2015
Finala Campionatului National de Lupte Juniori.

n perioada 24-26 aprilie 2015, clubul CS UNIVERSITATEA CRAIOVA organizeaza finala Campionatului National de Lupte Juniori in colaborare cu FEDERATIA ROMANA DE LUPTE.

 


Rezultate sah

12.04.2015
Rezultate sah

Campionatele nationale individuale de sah clasic pentru copii, juniori si tineret.


Campionatul national de copii, juniori si tineret

09.04.2015
Campionatul national de copii, juniori si tineret

Campionatul national de copii, juniori si tineret


Luni, 6 aprilie, etapa handbal masculin Divizia A

02.04.2015
Luni, 6 aprilie, etapa handbal masculin Divizia A

Luni, 6 aprilie, etapa handbal masculin Divizia A


19 MEDALII LA CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN (WSF)

31.03.2015
19 MEDALII LA CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN (WSF)

Campionatul National de Karate Shotokan (wsf)


Scrimerii de la CSU de trei ori pe podium la Linz

29.03.2015
Scrimerii de la CSU de trei ori pe podium la Linz

Sportivii de la CSU au participat la marathonul international de spada la masculin si feminin individual ce s-a desfasurat la Linz (Austria). La acest concurs, desfasurat dupa o formula inedita in care fiecare tragator a tras cu fiecare, gen turneu, au participat si 8 sportivi din sectia noastra de scrima insotiti de antrenorul Mircea Alecu.


Spadasinii pe podium!

24.03.2015
Spadasinii pe podium!

SPADASINII DE LA CSU CAMPIONI LA TINERET !

In zilele de 23 si 24 martie 2014 a avut loc in Sala Floreasca din Bucuresti, finala Campionatului national de tineret U23 la spada masculin individual si echipe.


Raluca Sbircia si Diana Ionele pe podium la Sofia!

16.03.2015
Raluca Sbircia si Diana Ionele  pe podium la Sofia!

In zilele de 14 si 15 martie 2015 s-a desfasurat la Sofia, in sala Academiei nationale de sport, un concurs international ce face parte din calendarul Cupei mondiale -satelit. La acest concurs au participat si patru spadasini si patru spadasine de la sectia de scrima a C.S.Universitatea Craiova .


Memorialul `Emil Pessi`

15.03.2015
Memorialul `Emil Pessi`

Concurs national de juniori, Bucuresti


Doua medalii de bronz la turneul international de lupte ,,Petko Siracov & Ivan Iliev”

09.03.2015
Doua medalii de bronz la turneul international de lupte ,,Petko Siracov & Ivan Iliev”

In perioada 06-08 martie a avut loc la Sofia (Bulgaria) a 18-a editie a Turneului International U23 (lupte)


28 de medalii la

08.03.2015
28 de medalii la

28 de medalii la "CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN (WSF)"


Persu si Pirvuleasa locul 5 la Europenele de juniori la spada

05.03.2015
Persu si Pirvuleasa locul 5 la Europenele de juniori la spada

In cadrul Campionatelor europene de juniori de la Maribor(Slovenia) spadasinii sectiei noastre de scrima Mario Persu si Ovidiu Pirvuleasa au avut o foarte buna comportare clasandu-se pe locul 5, in proba de spada masculin echipe, dupa ce au invins echipele Irlandei,Rusiei, Ucrainei si Elvetiei si au pierdut un singur meci cu Marea Britanie la mare lupta. In proba individuala cel mai bine s-a clasat Mario Persu - locul 16, iar Ovidiu Pirvuleasa s-a clasat pe locul 54. La competitie au participat 114 sportivi si 25 de echipe.


CN individual de judo pentru tineret (under 23 de ani)

02.03.2015
CN individual de judo pentru tineret (under 23 de ani)

La Arena „Antonio Alexe” din Oradea s-a desfăşurat duminică, 1 martie


Campionatul national de karate!

02.03.2015
Campionatul national de karate!

Campionatul national de karate!


,,Open Cup of Poland’’!

22.02.2015
,,Open Cup of Poland’’!

Vineri si sambata (20-21.02.2015) s-a desfasurat la Bialograd (Polonia) competitia ,,Open Cup of Poland’’ la lupte libere.


Campionatul de seniori la lupte!

16.02.2015
Campionatul de seniori la lupte!

In perioada 13-15 feb. 2014 a avut loc la Cluj-Napoca finala Campionatului National de seniori la lupte


CS Universitatea, locul doi în clasamentul pe medalii la judo

09.02.2015
CS Universitatea, locul doi în clasamentul pe medalii la judo

Campionatul Național U18 de judo, de la Craiova


8 medalii de aur si 5 de argint la Capionatele Nationale de Orientare-Schi

05.02.2015
8 medalii de aur si 5 de argint la Capionatele Nationale de Orientare-Schi

Sambata  31 ianuarie si  duminica 1 februarie au avut loc in statiunea Izvoare (jud Maramures) ultimele doua probe din cadrul Campionatelor Nationale de Oreientare-Schi: proba de stafeta si proba de lunga distanta.
      Cu evolutii foarte bune ale majoritatii sportivilor, stafetele de la CSU Craiova au obtinut medaliile de aur la senioare(Marinela Piringiu, Veronica Minoiu si Andra Anghel)


Campionatul National individual de judo

04.02.2015
Campionatul National individual de judo

Campionatul National individual de judo


3 medalii de aur la CAMPIONATELE NATIONALE DE ORIENTARE-SCHI

31.01.2015
3 medalii de aur la CAMPIONATELE NATIONALE DE ORIENTARE-SCHI

 Vineri 29.01.2015 la Izvoare(Maramures) s-a desfasurat proba de medie distanta din cadrul Campionatelor Nationale de Orientare-Schi. Starea zapezii a fost asemanatoare cu cea de la proba de sprint si a permis sportivilor sa schieze in stilul liber aproape intrea cursa. 


CAMPIONATELE NATIONALE DE ORIENTARE-SCHI

30.01.2015
CAMPIONATELE NATIONALE DE ORIENTARE-SCHI

Joi 29 ianuarie s-au desfasurat in Izvoare(Maramures) Campionatele Nationale de Orientare-Schi proba de sprint. Zapada inghetata a permis sportivilor sa schieze atat pe variantele amenajate cat si in afara acestora ca la orientarea in alegare.  


Spadasinii de la CSU participa la Cupa mondiala si la Cupa Europei din Germania

20.01.2015
Spadasinii de la CSU participa la Cupa mondiala si la Cupa Europei din Germania

Incepand de joi 23 ian 2014, spadasinii clubului nostru, campionii nationali pe 2014 vor participa la trei dintre cele mai puternice turnee ale sezonului impreuna cu elita mondiala a probei la Cupa mondiala la individual, Cupa mondiala la echipe si Cupa Europei pe echipe de club, un fel de Champions league de la fotbal, la care participa echipele castigatoare ale Campionatui national. La concurs vor participa 286 de spadasini din 32 tari..


,,Cupa Bulgariei la schi-orientare"

13.01.2015
,,Cupa Bulgariei la schi-orientare

In perioada 9-11.01.2015 s-a desfasurat competitia internationala ''Cupa Bulgariei la schi-orientare".


Cadouri de Craciun!

17.12.2014
Cadouri de Craciun!

Cadouri de Craciun!


Moş Crăciun a ajuns la LPS „Petrache Trişcu“

17.12.2014
Moş Crăciun a ajuns la LPS „Petrache Trişcu“

Moş Crăciun a ajuns la LPS „Petrache Trişcu“


SPADASINII AU TRAS IN AUSTRIA!

08.12.2014